A další dopis expertů Zemanovi kvůli Banderovi. A hned odpověď

13.01.2015 13:36

Odborníci na historii Ukrajiny napsali prezidentovi Miloši Zemanovi dopis, který je pokračováním jejich polemiky s hlavou státu ohledně ukrajinské historie. Dopis, který podepsalo osm ukrajinistů, zveřejnil dnes server Lidovky.cz. Ten připomíná, že Zemanovi trvalo více než čtyři měsíce, než odpověděl na srpnový otevřený dopis.

A další dopis expertů Zemanovi kvůli Banderovi. A hned odpověď
Foto: Petr Blahuš
Popisek: Banderovská hospoda ve Lvově

Tehdy mu čtveřice vědců vyčetla údajně laické a nerozvážné užívání kontroverzního termínu „banderovci“. Experti věnující se problematice Ukrajiny na Zemana tehdy apelovali, aby se v otázce ukrajinské krize vyjadřoval zodpovědněji, a nabízeli mu odbornou konzultaci.

Když nakonec Zeman odpověděl, ukrajinistů se sugestivně ptal, zda znají Banderův výrok „zabij každého Poláka mezi 16 a 60 lety“ a zda s tímto výrokem souhlasí. V dnešní reakci osm odborníků odmítá připisovat autorství výše citovaného výroku Stepanu Banderovi.

Kontroverzní výrok historici nepřipisují Banderovi, ale...

„Ano, výrok „Zabij každého Poláka mezi šestnácti a šedesáti lety“ známe. S politováním Vám však musíme sdělit, že tento výrok Stepan Bandera nikdy nepronesl,“ píše se v otevřeném dopise s tím, že historici tento výrok obvykle připisují Dmytru Kljačkivskému, veliteli ukrajinského nacionalistického odboje na Volyni, který je považován za iniciátora protipolské etnické čistky. „Ten se řídil myšlenkou, kterou sdílíte i Vy, že “každý má žít ve své původní zemi”. Nejen v případě Ukrajiny se ve 20. století ukázalo, jaké mohou být následky takových úvah,“ uvedli experti na historii.

Poukazují na to, že Ukrajinská povstalecká armáda vznikla proti vůli Stepana Bandery a že nebyla žádným ideologickým monolitem, takže tento zločin (historici zřejmě myslí etnickou čistku Poláků) byl i v řadách ukrajinského podzemí přijímán velmi nejednoznačně.

Relativizujete zabíjení a vyhánění na základě kolektivní viny

Historici také upozorňují, že v prosinci 2014 požádal ukrajinský prezident Petro Porošenko před oběma komorami polského parlamentu i prezidentem Polska polský národ o odpuštění. „Bohužel však musíme konstatovat, že v době, kdy se ukrajinský a polský národ snaží překlenout historické křivdy, Vy káráte Ukrajince za hříchy minulosti, přičemž sám relativizujete zabíjení a vyhánění na základě kolektivní viny, jaké se po válce odehrálo v Československu,“ vyčítají experti Zemanovi jeho postoje ohledně poválečného odsunu sudetských Němců.

Osm odborníků také odmítá Zemanovo tvrzení, že Roman Šuchevyč jako zástupce velitele praporu Nachtigall v roce 1941 vydal rozkaz ke střílení Židů ve Lvově. Tento rozkaz prý nevydal, neboť v té době „byl plně zaměstnán snahou položit základy budoucí ukrajinské armády, ale především neměl k takovému rozkazu ani pravomoci, ani motivaci“.

Nezávislé weby se za věrohodné zdroje nepovažují

Historici tvrdí, že existuje svědectví o odmítavém stanovisku Šuchevyče k pogromům, kterých se zúčastnila místní populace, milice nacionalistických aktivistů i jedinci zběhlí od prosovětských milic.

„Pokud ovšem máte věrohodné zdroje, které by svědčily o opaku, budeme vděčni za obohacení světové ukrajinistiky. Jen Vás chceme upozornit, že "nezávislé" internetové zdroje se za věrohodné nepovažují,“ píší historici.

„Doufáme, že odvahu, kterou projevujete ve válkách 70 let starých, projevíte rovněž ve střetu s dnešními agresory. My jsme k debatě o minulosti i současnosti Ukrajiny připraveni,“ uzavírají otevřený dopis prezidentu republiky jeho autoři: Mgr. David Svoboda, MA, Ph.D., historik, Mgr. Lenka Víchová, ukrajinistka, PhDr. Bohdan Zilynskyj, Ph.D., historik, PhDr. Michael Romancov, Ph.D, politický geograf, Mgr. Karel Svoboda, Ph.D, historik, Mychajlo Samus, vojenský analytik, Mgr. Yana Leontiyeva, Ph.D., socioložka a Mgr. Bohdan Kopčák, ukrajinista.

Na otevřený dopis už prezident zareagoval prostřednictvím svého mluvčího

K dopisu ukrajinistů se dnes vyjádřila hlava státu prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, který na svém facebookovém profilu napsal, že Miloš Zeman už v reakci na první otevřený dopis ukrajinistů jednoznačně odmítl tendence obhajovat zločiny proti lidskosti. „Snaha tyto zločiny relativizovat, snaha vyvolávat zlé duchy 20. století, je absolutně nepřípustná a zaslouží si jen odsouzení,” uvedl prezidentův mluvčí a připomněl slova polského prezidenta, která v roce 2013 pronesl u příležitosti výročí volyňského masakru: „Touha po svobodě a samostatnosti neospravedlňuje etnické čistky ani masové zabíjení.“

Celý článek včetně kompletního znění otevřeného dopisu Miloši Zemanovi najdete zde

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…