A dvě miliardy jsou pryč. Na ředitele ČT se provalilo, jak utrácí

08.04.2017 8:52

Generální ředitel České televize Petr Dvořák od svého nástupu do funkce v roce 2011 dostal od radních, kteří na něj mají dohlížet, v součtu více než devět milionů korun odměn. K řádnému platu 230 tisíc měsíčně. Jedním z klíčových zdůvodnění štědrých bonusů je vyrovnané hospodaření televize. Jak však plyne z analýzy dnešní MF DNES, hospodaření je vyrovnané především opticky. List upozorňuje, že za své funkční období totiž kromě každoročních rozpočtů Dvořák bez většího rozruchu utratil ještě na dvě miliardy korun z úspor, které si televize nastřádala před jeho příchodem.

A dvě miliardy jsou pryč. Na ředitele ČT se provalilo, jak utrácí
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

List připomíná, že Dvořák se na konci dubna pokusí svůj post generálního ředitele obhájit.

Deník upozorňuje, že Dvořák řádný rozpočet televize rok co rok „dotankovává“ z takzvaného fondu televizních poplatků. Do něj putují peníze, které ze zákona musí platit všichni majitelé televizorů. ČT si tam do roku 2011, kdy nastoupil Dvořák, naspořila na 3,8 miliardy korun.

Po šesti letech Dvořákova působení v křesle ředitele z úspor letos zbude na účtech televize jen 1,8 miliardy, upozorňuje list s tím, že podobný fond, který by existoval paralelně s řádným účetnictvím, je přitom unikát. Ani veřejnoprávní Český rozhlas ho nemá.

Dvořákovo hospodaření podle listu začali řešit poslanci volebního výboru Sněmovny, který má na hospodaření ČT dohlížet. „Fond skokově mizí. Já jsem vznášela dotaz, co se bude dělat, až se vyčerpá celý fond poplatků. Odpověď zněla, že se pak povede diskuse o navýšení televizních poplatků,“ řekla místopředsedkyně výboru Nina Nováková (TOP 09).

Jak list dále píše, členové Rady ČT nepřipouštějí, že by chybějící peníze z fondu Dvořák prohospodařil. „V minulých letech jsme se snažili držet nějakou výši rezervy. Můj názor ale je, že nemá smysl, aby byla zbytečně vysoká. Peníze byly použité na rozvoj televize a natáčení pořadů,“ konstatoval předseda rady Jan Bednář.

Z dokumentů podle deníku plyne to, že ČT řadu peněz z fondu spotřebovala na rutinní provoz. Úspory se jí smrskly také proto, že se s výjimkou loňska snižovala výše vybraných televizních poplatků. ČT to zdůvodňuje poklesem televizorů v domácnostech. Jenže například rovněž veřejnoprávnímu Českému rozhlasu výběr poplatků naopak roste. Takže zatímco vybrané poplatky ČT mezi roky 2011 a 2015 klesly o 150 milionů, rozhlasu za tu samou dobu o 82 milionů vzrostly.

Dvořák přitom nyní tvrdě odmítá, že by bylo třeba zvýšit televizní poplatky z dnešních 135 korun, což by byl výrazně nepopulární krok.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…