A jakou jim dáváte nálepku?! Hejtman Hašek a moderátorka ČT ve velice ostré výměně kvůli uprchlíkům

1. 9. 2015 21:10

Místy velmi vzrušená byla dnešní diskuse v politickém diskusním pořadu Interview ČT24, jehož hostem byl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Při debatě o problematice uprchlíků se občas s velmi asertivně působící moderátorkou Zuzanou Tvarůžkovou překřikovali až do té míry, že ani jednomu nebylo rozumět, co vlastně říkají.

A jakou jim dáváte nálepku?! Hejtman Hašek a moderátorka ČT ve velice ostré výměně kvůli uprchlíkům
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Jihomoravský hejtman Michal Hašek hostem pořadu ČT Interview

Tvarůžková nejprve po hejtmanovi chtěla, aby vysvětlil svá slova o tom, že jej překvapilo, jací lidé se mezi asi dvěma stovkami migrantů, které policie dnes v noci zadržela na břeclavském vlakovém nádraží, nacházeli.

Uprchlická vlna mění svoji strukturu

Hašek vysvětlil, že při své předchozí návštěvě v zařízení pro migranty v Zastávce u Brna viděl mladé zdravé muže. Nyní v Břeclavi ale zaznamenal celé rodiny. „Uprchlická vlna mění svoji strukturu,“ podotkl.

Zvláštností dnešního vydání Interview bylo, že host se nenacházel v televizním studiu, jak bývá obvyklé, ale v Břeclavi-Poštorné, kde dnes začala výstavba stanů pro umístění 300 uprchlíků. Moderátorku proto zajímalo, proč je Hašek právě tam. Vysvětlil, že důvodem je to, že se stavbou stanů pomáhají hasiči, kteří jsou součástí IZS, jehož řízení je hejtmanovým úkolem.

Na to se ptejte Sobotky

Hašek pak ještě vysvětlil, že stany se nacházejí v areálu věznice, pokud vláda rozhodne, že sem budou umístěni uprchlíci, budou v areálu, který bude střežen zevnitř i zvenku.

Fotogalerie: - Policejní zátah na migranty

Uprchlíci v mezinárodním vlaku v Břeclavi ještě v ...
Mezinárodní rychlík z Budapešti do Berlína, z něho...
Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do ...
Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do ...
Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do ...
Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do ...

Tvarůžková se podivila tomu, že uprchlíci si v Maďarsku mohli koupit jízdenky, policie je pustila do vlaků, a u nás byli zadrženi. „Na to se ptejte Sobotky, nejsem tu od toho, abych posuzoval jednání jiných zemí EU,“ ohradil se Hašek, že hodnotit to nepatří do jeho kompetence. Pochválil fungování cizinecké policie, hasičů. Upozornil, že fakt, že si někdo koupí jízdenku, ještě nenahrazuje vstupní víza.

Popisování paží migrantů fixem? To je technikálie

Moderátorku také zajímal hejtmanův názor na to, že policie na břeclavském nádraží psala migrantům na paže čísla fixem. „To neexistují sofistikovanější metody?“ zajímalo Tvarůžkovou. Podle Haška ale běženci takovýmto postupem pohoršeni nebyli. „Proběhlo to korektně, aspoň co jsem viděl. Je to otázka na ministra vnitra, zda na počátku 21. století se má psát fixem,“ řekl, že tuto věc považuje za „technikálii“. Důležitější otázkou podle něj je, aby své závazky plnily státy, které mají zajišťovat vnější hranice EU, tedy Řecko a Itálie. Ta je prý „děravá jako cedník“. „V Poštorné jejich práci nahrazujeme,“ posteskl si Hašek.

Nešíříte paniku? Jen říkám, co jsem viděl

Do velmi ostrého střetu se oba aktéři diskuse dostali, když se Tvarůžková Haška zeptala, zda nešíří paniku, když říká, že v Zastávce u Brna byli mladí zdraví muži, kteří měli značkové oblečení, značkovou obuv a značkové mobily. Hejtman opáčil, že říkal jen to, co skutečně viděl, a že na břeclavském nádraží dnes v noci byla jiná skupina lidí než v Zastávce u Brna. V tuto chvíli dosáhlo vzájemné překřikování takové intenzity, že nebylo prakticky rozumět, co kdo říká.

K dalšímu překřikování došlo poté, co moderátorka citovala dnešní vyjádření exprezidenta Václava Klause: „Jestli chce Evropa spáchat sebevraždu tím, že bude přijímat neomezené množství uprchlíků, ať to dělá, ale ne s naším souhlasem.“ Když moderátorka řekla, že k přijímání uprchlíků nás zavazují mezinárodní úmluvy, Hašek reagoval tím, že tyto mezinárodní úmluvy vznikaly v době, kdy těžko mohl někdo předpokládat, že se zvednou miliony lidí a začnou se posunovat na Evropu. „Mezinárodní smlouvy nikdy nepočítaly s tak velkým množstvím uprchlíků,“ poznamenal s tím, že svět se mění natolik dynamicky, že by mělo dojít k revizi těchto úmluv. Tvarůžková pak na Haška naléhala, ať řekne, jakým způsobem by se tyto mezinárodní úmluvy mohly změnit. K takovému vyjádření ale Haška nedotlačila, ten pouze uvedl, „ať se tím zabývají tři tisíce špičkových odborníků“ v Bruselu. Sám konkrétně odpovědět odmítl s odůvodněním: ...„nemám ambici řídit ani OSN, ani EU, a dokonce ani ČR.“

  • Celý pořad ke zhlédnutí ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

16:26 Sobotka se držel funkce jak jistý materiál košile. Prezident Zeman potvrdil jmenování Babiše premiérem, podpořil Okamuru a „odpuzujícího“ Kalouska vyzval k odstoupení

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro server Blesk.cz v Lánech vyjádřil k výsledkům voleb. Moderá…