A je to hotové. Turecko bude přijímat uprchlíky výměnou za obnovení diskusí o členství v EU

18. 3. 2016 15:56

Evropská unie uzavřela dohodu s Tureckem ohledně řešení migrační cesty z Turecka do Řecka. Turecko bude zpětně přijímat migranty příchozí do Řecka výměnou za znovuotevření jednání o jeho vstupu do Evropské unie. Informuje The Guardian.

A je to hotové. Turecko bude přijímat uprchlíky výměnou za obnovení diskusí o členství v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér České republiky Bohuslav Sobotka

Evropská unie v pátek uzavřela dohodu s Tureckem, která bude znamenat, že počínaje nedělí se všichni migranti, kteří přijdou do Evropy, budou vracet zpět přes Egejské moře na turecké území. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska se v průběhu dnešního dopoledne projednaly klíčové třecí plochy dohody.

K formálnímu stvrzení dohody by mělo dojít během dnešního odpoledne, obě strany se však na podmínkách již shodly.

Turecko výměnou za zpětné přijímání migrantů a uprchlíků také získá. Dojde totiž k opětovnému otevření diskuse o jeho možném vstupu do Evropské unie.

Celý text zde.

EU se zároveň zavázala k urychlenému zaplacení tří miliard euro, které Turecko využije pro stanovení lepších podmínek pro syrské uprchlíky. Turecko přislíbilo, že se všemi navrácenými migranty bude jednáno v souladu s mezinárodním právem, a garantovalo, že je nebude vracet do zemí jejich původu.

K dohodě došlo i přes výtky tureckého prezidenta Erdogana, který kritizoval Evropskou unii za její „ostudnou“ historii zacházení s uprchlíky.

V současnosti se na řeckém území nachází zhruba 45 000 lidí, kteří nemají kam jít. 14 000 z nich žije v otřesných podmínkách na hranicích mezi Řeckem a Makedonií, jelikož nemohou cestovat dále do Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hillary Clintonová je fakt svině. Merkelová, to radši ani nepište, co si myslím. Žádná budoucnost nebude, Evropa podlehne, soudí proslavená židovská osobnost Prahy

7:07 Hillary Clintonová je fakt svině. Merkelová, to radši ani nepište, co si myslím. Žádná budoucnost nebude, Evropa podlehne, soudí proslavená židovská osobnost Prahy

Evropa by se měla ozbrojovat. Učit by se měla od Izraele, tvrdí majitel slavné pražské košer restaur…