A je to tu. Z Letné se valí první vzkazy. Lid řval na Zemana. Přisvojení odkazu 17. 11. a strach o média

16.11.2019 14:57

Na Letenské pláni v Praze se v sobotu sešla další demonstrace hnutí Milion chvilek pro demokracii. Oproti té červnové přibylo velkoplošných obrazovek, hesel a dalšího vybavení. Atrakcí byli též například zemědělci s traktory. Jak to bude s počtem demonstrantů, to je otázka. Na červnové demonstraci se odhady počtu demonstrujících pohybovaly kolem čtvrt milionu.

A je to tu. Z Letné se valí první vzkazy. Lid řval na Zemana. Přisvojení odkazu 17. 11. a strach o média
Foto: Repro ČT24
Popisek: Místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll

Hned na úvod to rozpálil místopředseda a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll: „Někteří politici prý nechápou, proč tu jsme. A jiní si zase nechtějí kazit svátky. Tím dokazují, že nevědí, o čem je zítřejší svátek. Zítřek je Den boje za svobodu a demokracii. Den 17. listopad 1939 a 1989, oba nám ukazují, že boj za demokracii nesmíme vzdát. Ani ve chvíli, kdy jsou zdánlivě zničeny, ani ve chvíli, kdy jsou zdánlivě navráceny.“

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31581 lidí

Vzpomenul na bojovníky za demokracii ve světě, výslovně zmínil Hongkong, Čínu a Rusko. Pak vyhlásill, že chvilkaři navazují na ideály Listopadu 1989.

Pak ale jmenoval problémy, která nás trápí. „Předseda vlády řeší místo skutečných problémů své osobní problémy a navíc porušuje demokratická pravidla. Hraje jen na sebe a pro své firmy. Drží ve svých rukou média a stále více moci,“ rozčiloval se.

Pak shrnul, co všechno se stalo od června: „Trestní stíhání premiéra bylo zastaveno způsobem, který vzbuzuje pochybnosti.“ Zamíchal do toho i prezidenta, který prý slíbil Babišovi milost. „Hanba,“ křičel dav. Politici si podle Rolla rozdělují zemi mezi sebe, a proto jsou dnes tady. Ti, co volby vyhráli, prý moc zneužívají.

„Copak si mohou dělat cokoliv? Copak si máme nechat všechno líbit? Nikdo si nemůže dělat cokoliv!“ křičel.

Žádal demonstranty, aby spolupracovali s kameramany a fotografy, kteří dokumentují pro účely Milionu chvilek. Pak uvedl prvního řečníka, kterým byl biskup Václav Malý, moderátor demonstrací v roce 1989.

Ten chtěl poukázat na to, co otravuje politické ovzduší. Mluví se prý o rozdělené společnosti. A rozdělují ji ti, kteří ji rozdělují podbízivými hesly. A také technokrati moci, kteří jsou v rukách PR poradců.

„Množí se útoky na média, pokud se pokusí poukázat na žhavá témata,“ postěžoval si. Vyzval, aby bylo povzbuzováno úsilí o právní stát.

Úcta k důstojnosti člověka, a úcta k pravdě. To jsou podle něj hodnoty, které musíme rozvíjet, abychom naplnili svobodu, kterou nám dává demokratický systém.

„Zároveň jsme se sešli kvůli tomu, abychom dali životu duchovní rozměr.“ Ekonomická změna podle něj neznamená, že se stáváme lepšími.

„Přátelé, nejsme děti, aby nás někdo vodil za ručičku. Nejsme stádovité ovce, aby nás posouvali. Jsme tady jako vzpřímení občané, kteří mají hlavu vzhůru,“ zakončil biskup.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…