A je to venku: Obří americké korporace ulévají peníze

14.04.2016 8:52

Americká pobočka neziskové organizace Oxfam zveřejnila analýzu, ze které vyplývá, že padesát největších společností podnikajících ve Spojených státech má v daňových rájích uloženo 1,4 bilionu dolarů. O dalších podrobnostech informuje ve svém dnešním vydání britský deník The Guardian.

A je to venku: Obří americké korporace ulévají peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Žebříčku amerických firem podle Oxfam vévodí Apple se 181 miliardami dolarů, dále následuje General Electric se 119 miliardami dolarů a na třetím místě je se 108 miliardami dolarů společnost Microsoft. Jak britská mezinárodní nezisková organizace s pobočkami ve 13 zemích uvádí, celkem má padesát největších amerických firem v daňových rájích ukryto 1,4 bilionu dolarů, což je více, než činí ekonomický výkon Ruska, Jižní Koreje a Španělska dohromady.

Výše zmíněná suma peněz byla v daňových rájích uložena prostřednictvím spletité sítě 1608 dceřiných firem. Zatímco Apple svých 181 miliard rozmělnil pouze do tří dceřiných společnosti, General Electric 119 miliard „rozdělila“ do 118 společností. „Naše zpráva poukazuje na masivní zneužívání globálního daňového systému,“ uvádí Oxfam s tím, že do první desítky patří dále také farmaceutická společnost Pfizer či největší producent ropy nevlastněný „ropnými státy“ Exxon Mobil.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Částku 1,4 bilionu dolarů dává Oxfam do kontrastu s jedním bilionem dolarů, které padesát největších amerických firem v letech 2008 až 2014 odvedlo na daních. „Tyto společnosti rovněž získaly na kombinovaných státních půjčkách a úvěrových zárukách 11,2 bilionu dolarů. Využití daňových rájů umožnilo společnostem snížit ve sledovaném období 2008–2014 jejich daňové sazby na 4 biliony dolarů z 35 % na v průměru asi 26,5 %,“ uvádí Oxfam.

Ušetřené peníze podle neziskové organizace použily na lobbování za větší státní podporu ve formě půjček a úvěrových garancí, což v konečném důsledku zaplatili daňoví poplatníci. „Celkem vynaložilo padesát největších amerických firem ve sledovaném období na lobbování u vlády 2,6 miliardy dolarů. „Za každý dolar vynaložený na lobbování vybralo těchto padesát firem 130 dolarů na daňových úlevách a více než 4000 dolarů na federálních půjčkách a úvěrových garancích,“ konstatuje ve své zprávě Oxfam.

„Není možné dál pokračovat v situaci, kdy nejbohatší a nejmocnější nesdílí spravedlivou daňovou zátěž a účet za ně platíme my ostatní. Vlády z celého světa by měly éru daňových rájů okamžitě ukončit,“ cituje zpráva daňového experta v Oxfam Robbieho Silvermana. Zpráva odhaduje, že daňové úniky top amerických korporací stojí největší světovou ekonomiku ročně 111 miliard dolarů. Doplácí na ni však i zbytek světa, včetně nejchudších států.

Využívání daňových rájů podle zprávy Oxfam přispívá k vytváření nebezpečné nerovnosti, podkopává sociální struktury a brání hospodářskému růstu. „Americká vláda by měla přijmout zákony, které by zabránily využívání daňových rájů. Společnosti by také měly odvádět daně v zemích, kde podnikají. Předešlo by se tím přesouvání příjmů z nejchudších zemí světa,“ poukazuje Oxfam.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…