Aktivisté Greenpeace prý zničili památku UNESCO. A ještě jim to zaplatíme, píše novinář Brezina

17. 12. 2014 16:04

Pěkně zhurta se do ekologických aktivistů sdružených v mezinárodně působící organizaci Greenpeace pustil novinář Ivan Brezina, známý svým odporem k ekologickým organizacím. Impulsem, který jej přiměl k sepsání článku, jenž zveřejnil server Neviditelný pes, byla reklama, která se objevila na Facebooku. „Před pár dny na mne takhle vybaflo Greenpeace s 11 tipy na vánoční dárky,“ svěřil se Brezina.

Aktivisté Greenpeace prý zničili památku UNESCO. A ještě jim to zaplatíme, píše novinář Brezina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Brezina

Zaujalo ho tvrzení, že „biopotraviny neobsahují žádné geneticky modifikované složky ani chemické látky a jejich výroba nepoškozuje životní prostředí”. Tato věta prý obsahuje tři nesmysly. První je ten, že by snad geneticky modifikované potraviny (GMO) měly škodit zdraví. Podle Breziny neexistuje jediná vědecká studie, která by to dokazovala. „Prvnímu, kdo mi dokáže opak, na stůl z fleku vysázím deset tisícikorun. Berete?“ uvedl Brezina.

Není pravdou, že biopotraviny neobsahují chemii

Druhým nesmyslem je prý tvrzení, že biopotraviny neobsahují žádné chemické látky. Prý je to naopak, což má dokazovat řada bioskandálů. „Namátkou třeba německá biovejce s vysokým obsahem dioxinů nebo biomouka nasycená pesticidy,“ uvedl s odkazy na články, která mají jeho tvrzení dokazovat.

Třetím nesmyslem je prý to, že výroba biopotravin nepoškozuje životní prostředí. I v tomto případě je to prý naopak. Výroba biopotravin údajně poškozuje životní prostředí víc než výroba konvenčních potravin. „A to už proto, že má nižší výnosy. Je proto třeba větší plocha polí, což vytváří větší tlak na přírodu,“ argumentuje Brezina.

Podpořte jedinečné kampaně Greenpeace...

Poukázal na to, že reklamní článek vyzýval uživatele sociální sítě k tomu, aby finančními prostředky podpořili Greenpeace. Prý by tak podpořil „jedinečné kampaně a projekty na ochranu našich oceánů, pralesů, Arktidy a klimatu“. Ze židle Brezinu nadzvedlo právě tvrzení o jedinečných kampaních. V médiích totiž narazil na zprávu o jedné takové, kterou Greenpeace aktivisté poctili jihoamerické Peru. „Greenpeace aktivisté v Peru poničili přes tisíc let staré indiánské liniové `kresby` – takzvané geoglyfy na planině Nazca. Památku ze seznamu UNESCO totiž `vyzdobili` obrovskými nápisy propagujícími obnovitelné zdroje energie,“ napsal Brezina.

Aktivisté Greenpeace plivli do tváře všeho, co Peruánci považují za svaté

Podle peruánského ministra kultury Luis Jaime Castilla je čin ekologických aktivistů „skutečnou fackou do tváře všeho, co Peruánci považují za svaté”. Brezina poukázal i na to, že aktivisté Greenpeace přitom kazisvětsky vtrhli do zóny, kam je vstup přísně zakázán. „Když tam šlápnete, vaše stopy zůstanou viditelné stovky nebo tisíce let,” dodal Castillo.

Podle Breziny je zmíněný čin aktivistů podobné barbarství, jako kdyby aktivisté Greenpeace svou propagandou posprejovali svatovítskou katedrálu, počmárali vápnem věže Karlštejna nebo podrápali špendlíkem sošku Věstonické venuše.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dohra akce Okamury: Skoro ani čůrat nás nenechali, svědčili novináři. Ale člen SPD odhalil, co s nimi zažil. A je zde vtipné FOTO

9:09 Dohra akce Okamury: Skoro ani čůrat nás nenechali, svědčili novináři. Ale člen SPD odhalil, co s nimi zažil. A je zde vtipné FOTO

Za atmosférou na sněmu SPD se ohlédl ve svém textu redaktor MF Dnes Václav Janouš. Stěžuje si napřík…