Američani jsou packalové, ale myslí to dobře. Petr Pithart se v novinách obrátil k odpůrcům konvoje

28.03.2015 11:35

Nad příčinami toho, že část Čechů je proti nadcházejícímu průjezdu amerického vojenského konvoje, se na názorové straně dnešní MF Dnes zamýšlí bývalý předseda české vlády a Senátu, historik Petr Pithart.

Američani jsou packalové, ale myslí to dobře. Petr Pithart se v novinách obrátil k odpůrcům konvoje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

Jednak je to prý tím, že když naší zemi roku 1938 měla spojenecká vojska pomoct, nepomohla žádná.

Další příčinou je možná to, že v 70. letech se mnozí lidé nechali zlomit a u prověrek kývli na to, že souhlasí se vstupem sovětských vojsk, ke kterému došlo v roce 1968. "Všichni, kteří se tenkrát, začátkem sedmdesátých let, udrželi ve funkcích a funkcičkách, straníci i nestraníci, museli právě na to kývnout,“ upozornil Pithart. Domnívá se, že proto část lidí u nás nechce cizí vojska, "protože už jednou jsme se nechali zlomit“. Tuto variantu nazývá jako "špatné svědomí“.

Srbsko s neodpustitelnými zmýlenými bombardovala také letadla pod hlavičkou NATO

Třetí možnost označuje jako "Nedůvěra k Američanům“. I ta má své důvody, například pokus Američanů šířit demokracii v Iráku přinesl statisíce nevinných obětí. Připouští, že je možné říct "Američané jsou packalové, ať už to myslí sebelépe“. "Řekne se, že naše území projedou tentokrát jako součást NATO a že kdyby tu projížděly kolony našich, bylo by to totéž v bleděmodrém. Jenže Srbsko bombardovala s neodpustitelnými zmýlenými na jaře 1999 letadla také pod hlavičkou NATO,“ akceptuje Pithart nejednoznačné vnímání Severoatlantické aliance českou veřejností.

Nechuť k cizím vojskům je posttraumatická reakce nevyléčené české duše

Pithart se o jednotlivých variantách šířeji rozepisuje. Nakonec dospěl k závěru, že názor, že u nás nechceme žádná cizí vojska, je pořád ještě posttraumatická reakce "nevyléčené české duše“. Proto má mít dnes každý možnost projevit svobodně svůj názor na projíždějící kolony Američanů. "Musíme se z toho ze všeho vypovídat. Vypovídat, abychom pak nemuseli ničím po nikom házet,“ domnívá se.

Podle jeho názoru by se případným vrhačům rajčat na americký konvoj mělo vysvětlit, že "ty kolony tu dnes projíždějí proto, aby se žádný příští estonský, lotyšský, litevský Mnichov nekonal, a že Poláci by se nedali, i kdyby zůstali sami,“ uvedl Pithart s dovětkem, že o tom budeme spolurozhodovat. "A když bude třeba, za to i bojovat,“ dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…