„Putin na setkání v Minsku tvrdil, že samotné Rusko nemůže samo vyřešit celý konflikt. Měl skutečně pravdu. Krize může být ukončena pouze na základě dohody mezi Kyjevem a regiony Doněck a Luhansk. V posledních týdnech se často hovořilo o nutnosti federalizace Ukrajiny. Tuto ideu prosazovala mimo jiné i německá kancléřka Merkelová a německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier. Pro Rusko však znamená federalizace obou regionů v podstatě jejich nezávislost. Separatisté jsou samozřejmě stejného názoru. Pro Kyjev se stává federalizace země logicky nepřípustnou,“ konstatuje Motyl.
„Poté, co si Angela Merkelová vyslechla při své návštěvě Kyjeva názory zdejších politiků, začala svůj původní záměr na federalizaci země opouštět. Vyjádřila se poté v tom smyslu, že řešením je spíš decentralizace. Na tom se ostatně shodne s většinou příslušníků ukrajinské elity a vůbec celé ukrajinské společnosti. I obyčejní Ukrajinci se rovněž domnívají, že centrální moc by měla předat regionům a městům větší rozhodovací pravomoci. Názor Ukrajinců na decentralizaci se však diametrálně liší od doporučení Západu. Před několika měsící plán na postupnou decentralizaci vypracoval ministr pro regionální rozvoj Volodimyr Grojsman,“ zmiňuje Motyl konkrétní návrh.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro