Odborníci z organizace však varují, že jakékoliv návraty z donucení jsou nezákonné, a to z tureckého, unijního i mezinárodního práva. Informace o nucených návratech získala Amnesty International od svědků z turecké provincie Hatay.
Do Evropské unie se v té souvislosti obul ředitel Amnesty International pro Evropu a střední Asii John Dalhuisen. Ten uvedl, že vedoucí představitelé EU ve své zoufalé snaze utěsnit hranice ignorují jasná fakta. „Turecko není bezpečná země pro syrské uprchlíky a každým dnem je to horší,“ řekl. Podle dohody Turecka s Bruselem by navíc měli být do Turecka vraceni Syřané připlouvající na řecké ostrovy. Turečtí politici však slíbili, že Syřany nebudou vracet do oblasti konfliktu. Amnesty International je však přesvědčena, že těmto lidem hrozí nebezpečí. Podle Dalhuisena totiž země vrátila do Sýrie v posledních sedmi až devíti týdnech několik tisíc uprchlíků. „V případě, že vše půjde podle plánu, existuje velmi reálné riziko, že některé z těch, které EU pošle zpět do Turecka, budou mít stejný osud,“ řekl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef