Amnesty International vydala zprávu o zvěrstvech na Ukrajině. Není to hezké čtení

7. 9. 2014 14:14

Válečných zločinů se na východní Ukrajině dopouštějí jak separatisté, tak ukrajinské vládní síly. Dnes o tom informovala Amnesty International. Zveřejnila také satelitní snímky, které mají dokazovat, že do bojů ve východních částech Ukrajiny zasahují ruská vojska a konflikt tak získal mezinárodní rozměr. Informují o tom Britské listy.

Amnesty International vydala zprávu o zvěrstvech na Ukrajině. Není to hezké čtení
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

"Všechny strany tohoto konfliktu prokázaly neúctu k životům civilistů a bezostyšně porušují své mezinárodní závazky," řekl Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International, který v příštích dnech navštíví Kyjev a Moskvu.

Podle něj má AI důkazy, které ukazují, že Rusko podněcuje konflikt jak přímým zasahováním, tak podporou separatistů na východě. AI zveřejnila satelitní snímky, které spolu se zprávami o ruských vojácích zajatých uvnitř Ukrajiny a očitými svědectvími o ruských vojácích a vojenských vozidlech přejíždějících hranici podle Shettyho neponechávají prostor pro pochybnosti, že jde nyní o mezinárodní ozbrojený konflikt.

Svědectví obyvatel východní Ukrajiny naznačují, že zločinů se dopouštějí i prokyjevské jednotky

Výzkumníci Amnesty International na východní Ukrajině mluvili s očitými svědky prchajícími před boji nedaleko Doněcka, Kramatorska, Luhanska, Slavjanska a dalších měst a obcí, ale i s ukrajinskými uprchlíky v Rostovské oblasti Ruské federace.

Více si přečtěte ZDE

Civilisté z těchto oblastí sdělili Amnesty International, že ukrajinské vládní síly vystavily jejich čtvrtě těžkému ostřelování. Jejich svědectví ukazují na to, že útoky byly nerozlišující a mohou představovat válečné zločiny. Svědkové zároveň ale uvádějí, že separatisté unášejí, mučí a zabíjejí jejich sousedy.

I když byl požadavek únosců splněn, unesení byli stejně zabiti

Například obyvatelé Slavjanska sdělili Amnesty International, že separatističtí bojovníci unesli místního pastora, dva jeho syny a dva návštěvníky kostela a požadovali jako výkupné za propuštění 50 000 dolarů. V okamžiku, kdy se místní komunitě podařilo požadované výkupné shromáždit, únosci všechny muže zabili.

Amnesty International také získala důvěryhodné zprávy o únosech a bití páchaných dobrovolnickými prapory operujícími bok po boku ukrajinských ozbrojených sil.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

18:51 Elitní právník a jeho nářez: Topolánek je prý chlap z gulema. Měl by ho někdo do nich nakopat! Drahoš je nejméně vhodný na prezidenta. Divím se, že Horáček dokáže vylézt na světlo boží

Vědci jsou hluboce vzdělaní lidé ve svých oborech, ale jinak politická embrya. Z tohoto úhlu pohledu…