Především ukrajinská vláda začala požadovat, aby Rusko bylo vyloučeno z pozorovatelských misí OBSE. Jak řekl státní televizi Kanal 5 Andrej Teteruk, místopředseda poslanců Lidové fronty premiéra Jaceňuka, je prý zjevné, že ruští členové mise fungují jako špioni.
„V některých situacích byly pozice mise použity vzápětí po tom, co je mise opustila k cílení nástřelných výstřelů. To stačí k tomu, abychom jim přestali věřit,“ řekl poslanec do televize. Podle něj je zjevné, že pozorovatelé okamžitě dodávají nepřátelské straně zprávy o pozicích a stavech ukrajinských jednotek a další potřebné informace.
V témž rozhovoru poslanec Teteruk neobyčejně otevřeně pohovořil o plánech kyjevské vlády. Ta prý využívá příměří po minských dohodách k přípravě rozsáhlých útoků na separatisty ovládané Doněck a Luhansk, a rovněž na Ruskem ovládaný Krym. „Ukrajinská armáda je dnes mnohem silnější než před rokem,“ varoval Jaceňukův poslanec.
„Největším dosaženým úspěchem je v tomto roce to, že jsme si uvědomili, že nejen můžeme zastavit nepřítele, ale také denní akumulací síly budeme moci obnovit naše hranice do podoby, kterou měly v roce 1991,“ prohlásil poslanec.
Jeho poslanecký kolega Ivan Winnick z bloku prezidenta Porošenka pak diváky ujistil, že Ukrajina bude brzy schopna odolat nepříteli i ve vzduchu a na moři. „Ukrajina za poslední rok osvobodila většinu území pod ruským vlivem. A zbývá osvobodit jen několik malých území. Krym a okupovaná území regionů Doněck a Lugansk,“ řekl poslanec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav