Analytik a znalec Francie ukazuje na extrémní Macronův propad u veřejnosti. Dokonce prý bylo řečeno: Pokud se dostane pod deset procent...

04.09.2017 18:40 | Zprávy

ANALÝZA Kde se zastaví? A zastaví se vůbec? Další ze série propadů prezidenta Emmanuela Macrona v předtuše podzimního sociálního výbuchu vyvolává zvyšující se nejistotu. Prezident klesá. Hlavní síly opozice, Jean-Luc Mélenchon a Marine Le Penová, se vracejí do hry. Napětí stoupá i uvnitř vládní koalice, analyzuje spolupracovník ParlamentníchListů.cz Josef Brož.

Analytik a znalec Francie ukazuje na extrémní Macronův propad u veřejnosti. Dokonce prý bylo řečeno: Pokud se dostane pod deset procent...
Foto: repro Youtube
Popisek: Emmanuel Macron se svou manželkou Brigitte

Sestup prezidenta Emmanuela Macrona ve výzkumech veřejného mínění pokračuje. Agentura Ifop hlásí, že po měsíci červenci, kdy Macron klesl o 10 procentních bodů (z 64 na 54 %), se pokles nezastavil. Podle průzkumu z měsíce srpna se Macron ocitl na 40 %.

Pokles zaznamenal společně s prezidentem Macronem i jeho premiér Édouard Philippe. Za poslední měsíc poklesl o devět procentních bodů (z 56 na 49 %); o měsíc dříve tomu bylo o osm procentních bodů (ze 64 na 56 %). Výzkum, uskutečněný ve dnech 25. a 26. srpna na reprezentativním vzorku 1023 respondentů, zveřejnil nedělník Journal du dimanche.

Frustrace a nespokojenost ve všech kategoriích obyvatelstva

Prezident Macron, který v těchto dnech zahájil přípravu na podzimní politickou sezónu, kulhá na obě nohy i ve srovnání historickém. Zatímco ještě minulý měsíc si mohl eventuálně ulehčit tím, že i jeho předchůdce Jacques Chirac podobný pád zažil v létě 1995, nyní je Macron definitivně i pod touto čarou. Prezident Chirac v období mezi květnem a srpnem 1995 ztratil 20 bodů, Macron 22 bodů. Pokles popularity ze 62 % na 40 % je nejsilněji cítit v nárůstu nespokojených: ze 43 % na 57 %, a to ve všech věkových skupinách a všech profesních kategoriích.

Macronovi přímí předchůdci, François Hollande a Nicolas Sarkozy, na tom byli lépe. Prezident Hollande klesal zvolna po dvou až třech bodech dolů (květen 61, červen 59, červenec 56, srpen 53 %); prezident Sarkozy dokonce v posledních dvou srovnatelných měsících lehce stoupal (65, 65, 66, 69 %). Ještě v květnu přitom se svými 62 % vyvolával Macron dojem, že bude v oblibě patřit mezi nejsilnější prezidenty, hned za Charlesem de Gaullem a Nicolasem Sarkozym, kteří se na počátku pohybovali mezi 65–67 % obliby, upozorňuje agentura.

Ještě v červenci byly hlavními faktory Macronova propadu zejména zaměstnanci veřejného sektoru (-18 bodů), kterého se nejvíc dotýkají plánované škrty v rozpočtech ministerstev; odrazil se také u osob starších 50 let, zejména pro ohlášené navýšení povinnosti plateb obecného sociálního pojištění (CSG); nejmladší generace se naopak dotklo snížení podpory na bydlení (APL). Zástupce generálního ředitele Ifop Frédéric Dabi v nedělníku Journal du dimanche upozorňuje na to, že srpnový výzkum v míře ohromující zaznamenal dodatečnou nespokojenost a frustrace ve „všech kategoriích populace“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopis rumunských umělců nezabral. Obávaný Simion ovládl první kolo

21:50 Dopis rumunských umělců nezabral. Obávaný Simion ovládl první kolo

Rumunský pravicový kandidát George Simion, spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle exit…