Andrej "Mussolini" Babiš. Tyto řádky se mu nebudou snadno číst

7. 12. 2011 19:35

EXKLUZIVNĚ Fašismus jako řešení krize. V čele země stane nový Mussolini. Diktátor, který kope za své zisky a pohrdá demokracií i svobodným trhem. Andrej Babiš. Možná příští premiér České republiky. Taková silná slova čekají čtenáře týdeníku Reflex, který vychází ve čtvrtek. ParlamentníListy.cz získaly exkluzivně materiál, které týdeník do vydání připravil.

Andrej "Mussolini" Babiš. Tyto řádky se mu nebudou snadno číst
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podnikatel Andrej Babiš v České televizi

Rozsáhlý rozhovor, který si klade za cíl demaskovat Andreje Babiše a jeho skutečné důvody, proč usiluje o vstup do politiky, vedl komentátor Bohumil Pečinka se známým ekonomickým analytikem a bývalým zástupcem šéfredaktora Lidových novin Karlem Křížem, který se o jisté zkušenosti s podnikatelem podělil již dříve i s ParlamentnímiListy.cz. Ten prý Babiše velmi dobře zná. Kříž cítí potřebu s jeho úmysly seznámit veřejnost, kterou podle jeho slov Babiš klame a hraje špinavou hru.

Psali jsme: Zná Babiše a varuje: Mluví jako fašoun. Je nebezpečný 


Chce bioplynové stanice a neuspěl u Nečase, proto vstupuje do politiky

Hlavním a v podstatě jediným podstatným důvodem miliardářova angažování je rozšíření jeho podnikatelského impéria, neboť v jiné rovině, než je zvýšení zisku jeho firem, prý Babiš nepřemýšlí. Rozhodným okamžikem, kdy si podle Kříže Babiš řekl, že vstoupí do politiky, byl neúspěch jednání se současnou vládou ve věci masivního rozšíření bioplynových stanic.

„Babiš si určitě všiml, že třeba exšéfovi zelených Martinu Bursíkovi stačilo na podporu neuvěřitelných věcí typu fotovoltaiky nějakých šest procent hlasů ve sněmovně. Nečasova vláda (zatím) blokuje podobně nesmyslnou explozi takzvaných bioplynových stanic, na jejichž silném rozvoji má Babiš dramatický zájem. A vůbec mu nevadí, že kvůli dotacím na tyto drahé nesmysly dojde všude v republice ke zvýšení cen elektřiny. Když s bioplynovými stanicemi u Nečasovy vlády narazil, asi se - po těch svých úspěších na kolchozních schůzích - rozhodl, že změní politickou mapu," uvádí v úvodu rozhovoru ekonom Kříž.

Miliardářova agitace mezi občany, kdy říká, že současné korupční poměry může změnit jen rozhodná a silná podpora celé společnosti, jsou podle Kříže jen lží a podvodem na lidi: „Babiš je sice homo politicus, ale zvláštně nastavený. Nesnáší demokracii, nemá rád trh, libuje si v představě, jak stát řídí manažerskými metodami jako fabriku, kde se jen poslouchají příkazy. Ministry by rád sháněl na inzerát a lidí na svou podporu chce plný Václavák. Pak ovšem nutně bude muset všem těm lidem hned zavřít hubu, protože pokud má být stát jedna továrna a jedna kancelář, tak to je konec politiky, trhu a demokracie."

Čtěte také: Profesor Keller nemá slov. Babiš zaujme jen čiré zoufalce


Mluví jako Mussolini

„Na Babišových výrocích je doložitelné, že chce zrušit politiku a řídit stát jako svou fabriku. A to je fašismus nebo komunismus, jak chcete. Stejně je mezi těmito režimy dnes v praxi rozdíl pouze v nuancích. Spousta lidí si představuje fašisty přes Hitlera a Osvětim a komunisty přes Stalina a nekonečné gulagy. Ale to jsou jen mezní a historicky podmíněné postavy. A, koneckonců, také se dlouho maskovaly. Není náhodou, že mnoho inteligentních lidí, i umělců, jim tehdy naletělo," pokračuje v Babišově soudu ekonom.

Ten se podle jeho slov prezentuje prakticky totožnými projevy jako Benito Mussolini, když křičí, že všichni lžou, kradou a on jediný to všechno důkladně zná, nemilosrdně s tím zatočí a udělá pořádek. Mussoliniho také před válkou chválil kde kdo, protože věřili, že má šanci vládou tvrdé ruky zlořád zničit. Lidé ale nevědomky upřednostnili touhu po pořádku před svobodou a demokracií.

K tématu: Už je to tady. Klausovská nakládačka Andreji Babišovi


Kříž nešetří Babiše ani v kritice jeho verbálního projevu. Není prý schopný souvisle mluvit, přeskakuje z jednoho tématu k druhému a k tomu všemu dokáže jen kritizovat a vystupovat pouze negativně. „Babišův důležitý limit je v tom, že neudrží tok myšlenek v konzistentním proudu. Skáče z pátého na deváté a málokdy udrží téma déle než po jednu rozvitou větu. Ale co je nejhorší, pořád nadává a vymezuje se negativně. Jinak to neumí. Kdyby mu doktor zakázal nadávat, tak do smrti už neřekne ani slovo. Úplně oněmí a zhasne," je přesvědčen Karel Kříž.

Babiš demokracií pohrdá ráno, v poledne i večer

Dalším miliardářovým problémem je podle něho nenávist ke svobodnému trhu. „V Babišově světě žádná konkurence není. Jen dvacet let stejný obličej, stejné výrobky a nakonec i podobní následovníci. A Babiš to přesně tak chce. Klid k práci, kamenný řád, povinnost, zápřah a ticho. Výsledkem je nedostatek toaletního papíru a zavřený Václav Havel. V demokratické politice nic dokázat nechce. Tou pohrdá ráno, v poledne i večer. Jsem zvědav, kdy to už řekne konečně naplno," nešetří podnikatele v rozhovoru analytik.

Svoji provázanost s minulým režimem dává Babiš najevo prý i tím, že vedle zaryté kritiky současného systému vyzdvihuje klady komunistických dob: „Babiš je svým způsobem dokonalá stará struktura. Pochybuji, že ho někdo někdy slyšel říct o demokracii a tržním hospodářství něco dobrého. Naopak, při každé příležitosti se vůči nim negativně vymezuje. Například kritizuje zalátanou dálnici D1 a prásk, hned tam vloží větu, ‚kterou postavili ti hrozní komunisti‘. A řekne to tónem, který nedává na výběr: Přece to jsou ti lidé, kamarádi, jejichž dědictví si já, Babiš, vážím."

Psali jsme: Babiš přednášel: Moravec dostal do držky. Za to, že mě pozval


„Listopad 1989 byl pro něj úplná katastrofa. Předtím vždy něco znamenal. Nejdříve studoval jako syn diplomata střední školu ve Švýcarsku, později jako student na bratislavské ekonomické fakultě řídil studentskou centrálu AIESEC, tedy rozhodoval, kdo ze studentů vycestuje ven, sám jezdil na Západ, volně se pohyboval po Evropě, vydělával peníze. Z převratu mu muselo být od první minuty špatně," vyvrací Babišovo popírání provázanosti s totalitním státem Kříž.

Kdyby nepadl komunismus, stal by se tajemníkem KSČ

Kdyby podle něho nepřišla listopadová revoluce, byl by to právě Andrej Babiš, kdo by se stal faktickým šéfem komunistického státu: „On by byl skutečně ideální nástupce Štrougala, Jakeše a Čuby, nový „slušovický nitkař", technokrat a praktik moci. Anebo si představujete, že by vládl kdo? Miroslav Štěpán, ten dřevní fanatik, co se cítil nejlépe v milicionářské uniformě? Nebo Radovan Krejčíř, jehož otec řídil komunisty v okrese Český Těšín? Vždyť ten je příliš přímočarý a hodil by se spíš do doby a role vnitráků Ježova a Beriji. Tak současný předseda KSČM Vojtěch Filip? Ten je zase spíš parlamentní mluvka a bývalý komunální práskač. A Ransdorf? Toho by si sami komunisti přece popravili mezi prvními. Takže Babiš, Andrej Babiš, generální tajemník pro 21. století."

Čtěte také: Takhle si miliardář Babiš vychutnal Radka Johna. Kvůli Hitlerovi


Jediným cílem, ke kterému miliardář upíná veškeré své snažení je prý pouze úspěch jeho byznysu a co největší zisky. Podle Kříže nejde o kvalitu toho, co nabízí, nejde o lidi, ale jen o zisk a jeho udržení a rozvoj. „Když se na jednom místě sejdou alespoň dva lidé jako Babiš, můžete si být jist, že vymýšlejí pletichy proti spotřebiteli a hospodářské soutěži. Přemýšlejí, jak to zařídit, aby mohli dodávat horší zboží za vyšší ceny. Trh jim v tom překáží. Instituce, které trh kultivují, je proto nutné neustále chránit. Pokud Babiš náhodou neví, co je to fašismus, tak to neznamená, že ho nebude cílevědomě budovat," varuje ekonom Kříž.

Kříž prý chtěl s Babišem kšeftovat, proto tak plive. Ten to odmítá

Kříž se podobně jako v rozhovoru pro Reflex vyjádřil už pro ParlamentníListy.cz, kde varoval, že Babiš usiluje o nastolení fašismu v jeho pojetí. Podnikatel to ve vyjádření, které naší redakci tehdy zaslal, rezolutně odmítal s tím, že Kříž je pouze zhrzený, protože s ním chtěl obchodovat a nyní ho proto jen špiní.

Ekonomický analytik v emailu zaslaném serveru ParlamentníListy.cz se však brání, že o žádné obchodní styky s Andrejem Babišem nikdy neusiloval. „Firma, kterou zastupuji coby prokurista, ani já osobně, jsme nikdy nežádali pana Babiše o zakázku, natož o ‚kšeft‘. Pravda je taková, že Babiš dvakrát za námi přitáhl sám, když totiž potřeboval pomoc v oblasti  investičního poradenství. Je to už téměř deset let. O spolupráci s Babišem jsem nestál a nestojím," odmítá Babišova obvinění Kříž.

Takto rozsáhlý a otevřený rozhovor Reflexu se prý rozhodl poskytnout proto, že podnikatel zveřejnil textovou zprávu, kterou mu Kříž soukromě zaslal a tu následně veřejně ve svém pořadu citoval moderátor Jan Kraus.

Více o Andreji Babišovi ČTĚTE ZDE

K tématu:


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agrofert nechal zlikvidovat firmu? Získali jsme zcela nový pohled na věc v souvislosti s vaší bývalou prací, paní Slonková

15:50 Agrofert nechal zlikvidovat firmu? Získali jsme zcela nový pohled na věc v souvislosti s vaší bývalou prací, paní Slonková

Novinářské duo Slonková a Kubík se v posledním díle svého investigativního pořadu Zvláštní vyšetřová…