Ani Kellner, ani krteček. Zásadní smlouvu v Číně pod dohledem prezidenta podepíše J&T

25.10.2014 14:12

VÍME PRVNÍ Společnost CEFC China Energy, která je největší společností v Šanghaji a pátou největší soukromou firmou v celé Číně, se v pondělí chystá podepsat nákup významného podílu v české společnosti J&T Finance Group. Přihlížet tomu v Pekingu budou prezidenti obou zemí.

Ani Kellner, ani krteček. Zásadní smlouvu v Číně pod dohledem prezidenta podepíše J&T
Foto: Miller Nagan
Popisek: Čína, ilustrační foto

Společnost CEFC China Energy Company Limited se v pondělí chystá podepsat smlouvu o navýšení základního kapitálu v české investiční společnosti J&T.

Původně slovenskou investiční skupinu založili v roce 1995 Ivan Jakubovič a Patrik Tkáč. Zaměřuje se na finanční služby, bankovnictví a projektové financování. Doposud působila především v ČR a na Slovensku, omezeně též v Rusku a v Karibiku. Nejznámější je díky svému působení v Energetickém a průmyslovém holdingu, který založila. Společnost zároveň vlastní například fotbalovou Spartu.

Číňané by v české společnosti měli získat třicetiprocentní podíl. Cena za jeho koupi má být bezmála 19 miliard korun.

Akvizice má být prvním krokem k rozsáhlé spolupráci obou firem. A to nejen na českém trhu, na který se J&T doposud zaměřovala, ale rovněž v ostatních středoevropských zemích a také v Číně, sídle partnerské CEFC. Spolupráce se má zaměřit nejen na finanční služby a bankovnictví, ale rovněž na energetiku, strojírenství, případně další odvětví ekonomiky.

Více o společnosti J&T se dozvíte ZDE

Jedná se doposud o nejvyšší čínskou investici v České republice, která je zároveň jednou z největších v celé středoevropském regionu. Společnosti J&T akvizice otevírá čínský trh a pro její projekty to může být doposud nemyslitelný impuls.

Kvůli podpisu má v neděli letět do Číny Dušan Palcr, místopředseda představenstva a akcionář J&T. ParlamentnímListům.cz informaci potvrdil člen delegace prezidenta Miloše Zemana, který je právě na státní návštěvě Číny. Podle informací smlouva již byla schválena čínským ministerstvem zahraničí a rovněž českou ambasádou v Pekingu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka, jav

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…