Ani Sobotkova vláda nenajde peníze na likvidaci vepřína v Letech

10.05.2014 14:24

Peníze na likvidaci vepřína, který stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy v Letech na Písecku, pravděpodobně nenajde ani vláda premiéra Bohuslava Sobotky. Léta po ní marně volají zejména pozůstalí po obětech romského holocaustu, nelíbí se ani OSN.

Ani Sobotkova vláda nenajde peníze na likvidaci vepřína v Letech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Sobotka míní, že desítky milionů korun, které by byly zapotřebí na likvidaci a postavení nového vepřína, by měly být využity třeba na vzdělávání romských dětí a na zlepšování sociálních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách. Sobotka to řekl ČTK při dnešním pietním aktu, kterého se v Letech zúčastnila asi stovka lidí.

„Nemám dobrý pocit z toho, že se diskuse kolem Let redukuje na otázku toho, že je tady nedaleko prasečák. Myslím, že bychom měli mluvit o podstatnějších věcech, a tím je například latentní rasismus, který je stále ještě přítomný v české společnosti a čas od času vyplouvá napovrch," uvedl premiér. Míní, že v Letech by si lidé měli spíše připomínat, že romský holocaust během druhé světové války přežilo jenom deset procent Romů z těch, kteří před válkou v Československu žili.

Peníze raději na vzdělávání romských dětí

Otázka vepřína je podle něj velmi komplikovaná, protože jde o soukromý majetek společnosti AGPI Písek. Řešení by si vyžádalo velké investice. „Já bych byl skoro raději, abychom tyto peníze věnovali směrem ke vzdělávání romských dětí, kdybychom je věnovali na zlepšování sociálních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách, protože peněz není nazbyt," řekl Sobotka ČTK.

To ale podle něj neznamená, že by se nemělo zlepšit prostředí památníku, aby to bylo skutečně pietní místo, které nebude žádným způsobem rušeno. „Rozumím rozhořčení lidí, kteří sem přicházejí. Není to věc, která by byla jednoduchá, zatím žádná z minulých vlád nebyla schopná se s tím vypořádat," konstatoval premiér.

Památník Lidice zahajuje v Letech pátou návštěvnickou sezonu. Pietní místo je nyní až do října otevřeno denně od 09:00 do 17:00. Cikánský tábor Lety na Písecku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Největší zločiny. Turek se u Xavera rozjel. Hlavně o tom, kdo ho bude podporovat

17:40 Největší zločiny. Turek se u Xavera rozjel. Hlavně o tom, kdo ho bude podporovat

Filip Turek je superlídrem koalice Přísahy a Motoristů do Evropského parlamentu, podnikatel a někdej…