Applebaumová se věnuje historii komunismu ve střední a východní Evropě, pravidelně přispívá svými komentáři např. do amerického deníku The Washington Post. Vydala k tématu komunismu ve východní Evropě několik publikací. Přiznává, že ji vždy fascinovaly dějiny střední a východní Evropy. Zároveň však dodala, že na tom nespatřuje nic zvláštního. „Někoho zajímají motýli, jiného staré japonské umění a já se zajímám o historii komunismu v této části světa,“ dodala v žertu Applebaumová. S vážnější tváří pak již hovořila o tom, že ráda četla Nabokova. Studovala v 80. letech, kdy spolu Reagan a Gorbačov řešili klíčové témata, chtěla se o Sovětském svazu dozvědět víc.
„Lákalo mě přijít na to, co to vlastně byl komunismus, proč mu lidé věřili, co je vedlo k vytvoření gulagů. Také jsem se chtěla dozvědět, proč byl komunismus tak úspěšný po druhé světové válce a dokázal pohltit tolik evropských zemí. Tato část historie mě přišla velmi zajímavá,“ prozradila americká publicistka svoji motivaci. Ovládnutí Polska, Československa, Maďarska komunistickou ideologií napomohl podle Applebaumové fakt, že jejich území osvobodila Rudá armáda. „Následně začali v těchto zemích komunisté s podporou sovětských komisařů organizovat tajnou policii a tvrdě potírali své oponenty. V Polsku to bylo snad ještě brutálnější než v Československu,“ je přesvědčena Applebaumová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro