Armáda střídá vojáky v Mali. Mají chystat místní na boj s islamisty

05.03.2015 9:16

Armáda dnes zahájila střídání českých vojáků ve výcvikové misi EU v africkém Mali. První dvacítka vojáků z nové už páté jednotky ráno odletěla z vojenského letiště v Praze-Kbelích do maliské metropole Bamako. Druhá část 38členné jednotky je bude následovat v polovině března. Oznámila to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Armáda střídá vojáky v Mali. Mají chystat místní na boj s islamisty
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pochodující jednotka

Cílem výcvikové mise EU v Mali je připravit místní ozbrojené síly k tomu, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům na severu země. Do Mali odlétají vojáci ze 102. průzkumného praporu z Prostějova pod velením Pavla Krainy. Vystřídají příslušníky 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, kteří zde působí od začátku loňského září. Čeští vojáci v Mali hlavně chrání velitelství výcvikové mise v Bamaku a doprovázejí konvoje.

"Čtyři vojáci-instruktoři se dále budou na základně Koulikoro přímo podílet na výcviku maliských vojáků," uvedla Růžičková. Na základně vzdálené od Bamaka asi 60 kilometrů navážou na práci českých vojáků, kteří zde v únoru společně s instruktory z dalších zemí dokončili výcvik 600 maliských vojáků. Čtveřice Čechů se bude podílet na výcviku nové skupiny maliských vojáků v taktice, střelbě a ovládání zbraní a také na zdravotní přípravě Malijců.

Většina vojáků z nové jednotky má podle Růžičkové za sebou službu v zahraničních operacích v Afghánistánu, Kosovu nebo Bosně a Hercegovině. Do Afriky ale míří poprvé. "Afrika pro nás znamená působení v pro nás nových a náročných klimatických podmínkách, s kterými jsme se ještě při plnění úkolů v zahraničních operacích nesetkali. Zároveň jde o misi Evropské unie, což je pro nás také nová zkušenost a jiné velení na rozdíl například od Afghánistánu," uvedl Kraina.

Islámští extremisté obsadili na jaře 2012 sever Mali a zahájili postup k hlavnímu městu. Tamní armáda je nedokázala zastavit, a proto v zemi intervenovala Francie, která vyslala zhruba 4000 vojáků. O zřízení výcvikové mise bylo rozhodnuto na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN a žádosti malijské armády. Česká vláda vyslání vojáků posvětila v únoru 2013, následně ho schválily obě komory Parlamentu.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…