Asad vrátil Francii Řád čestné legie: Nechci vyznamenání otroka Spojených států

20.04.2018 10:57

Poté, co se Francie spolu s USA a Velkou Británií zúčastnila sobotní vojenské akce proti Sýrii, vrátil syrský prezident Bašár Asad Řád čestné legie, tedy nejvyšší francouzské státní vyznamenání, které dostal v roce 2000. Asad oznámil, že nepovažuje za čest nosit vyznamenání „otroka Spojených států“, uvedla agentura AFP. Tím, že se rozhodl řád vrátit, tak předešel odebrání, které už v pondělí avizoval Elysejský palác.

Asad vrátil Francii Řád čestné legie: Nechci vyznamenání otroka Spojených států
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

„Ministerstvo zahraničí oficiálně vrátilo Francouzské republice prostřednictvím rumunského velvyslanectví v Damašku, které zastupuje francouzské zájmy v Sýrii, velkokříž Řádu čestné legie udělený prezidentovi Asadovi bývalým francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem,“ uvedla kancelář syrského prezidenta. Prohlášení rozhodnutí vrátit prestižní vyznamenání padlo po sobotním úderu USA, Francie a Británie na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní.

„Prezident Asad nepovažuje za čest nosit vyznamenání udělené režimem, který je otrokem Spojených států, které podporují teroristy,“ sdělila důvodu vrácení řádu prezidentská kancelář. Nositelem velkokříže Řádu čestné legie, nejvyššího stupně tohoto vyznamenání, se Asad stal v roce 2001, kdy po smrti svého otce Háfize nastoupil do funkce syrského prezidenta. Deník Le Parisien napsal, že se tehdejší prezident Jacques Chirac domníval, že Bašár Asad bude svolnější k zavedení demokracie v Sýrii.

V pondělí informoval Elysejský palác o zahájení procedury odebrání řádu. Naposledy cizinci Francie odebrala Řád čestné legie v případě amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého obvinila řada žen ze sexuálních útoků a znásilnění.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …