Asociace odborů je proti plošnému růstu platů ve veřejné sféře

29.05.2014 17:02

Asociace samostatných odborů (ASO) nesouhlasí s tím, aby platy ve veřejném sektoru rostly příští rok o 3,5 procenta plošně. Přidáno by podle ní měli dostat hlavně zdravotníci a pracovníci finanční správy. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to dnes novinářům řekl předák ASO Bohumír Dufek.

Asociace odborů je proti plošnému růstu platů ve veřejné sféře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek

ASO, která je druhou největší odborovou centrálou v zemi, je i proti vládnímu návrhu paušálů a daňových limitů pro živnostníky. Vláda ve středu souhlasila se zvýšením platů státních zaměstnanců o 3,5 procenta.

Ať vláda zvýší platy zdravotníků a finančních úředníků

„Než aby vláda plošně zvedala platy všem, mělo by se diferencovat. V první řadě hovoříme o tom, že by se vláda měla podívat na platy zdravotníků a zdravotnického personálu. Měly by se zvýšit platy hlavně i u pracovníků finančních správ," uvedl Dufek. Právě finanční úředníci jsou podle něj „pod limitem" ostatních zaměstnanců veřejného sektoru. „Není možné chtít zvýšit platy všem státním zaměstnancům a občanům zvýšit daňovou zátěž," podotkl Dufek.

Zdravotníci nedostávají peníze na platy ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Podle Sobotky tak vyjednávání o výdělcích ve zdravotnictví teprve začne. „Měla by vzniknout samostatná dohoda mezi vládou a odbory, jak se budou platy ve zdravotnictví vyvíjet," uvedl premiér. Podle něj by se ale mělo jednat s ohledem na bilanci zdravotního pojištění, na úhradovou vyhlášku a vyčleněné peníze pro zdravotnictví.

ASO chce limit pro paušály jen milion korun

ASO sdružuje desítku svazů, mezi něž patří třeba vlivné lékařské či železničářské odbory. Centrála má tak jiný názor než Českomoravská konfederace odborových svazů, která prosazuje plošné přidání všem pracovníkům veřejných služeb.

Předáci ASO jsou i proti vládnímu návrhu na změnu daňových úprav.

„V žádném případě nemůžeme souhlasit s tím, co dala dohromady vláda a ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím, že daňový limit a paušál pro osoby samostatně výdělečně činné bude stanoven do výše dvou milionů korun. Je to jen kosmetická úprava, která neřeší příjmy státního rozpočtu," uvedl Dufek. Podle něj naopak stát peníze potřebuje, a to třeba na zdravotnictví. Podle ASO by limit pro paušály měl být milion korun. Pro živnostníky s obratem do 150.000 korun odbory navrhují nulovou daň a pro ty s vyšším obratem pak minimální daň 1000 korun.

Premiér předpokládá, že o živnostnících a daňových změnách bude diskutovat v pondělí tripartita. Vláda, odboráři a zaměstnavatelé budou jednat i o situaci ve zdravotnictví.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…