Astronomická nezaměstnanost, o třetinu více sebevražd. Takto vypadá Řecko po "německé léčbě"

04.07.2015 10:06

Politolog Oskar Krejčí by Řekům v zítřejším referendu doporučil hlasovat Ne. Uvedl to v rozhovoru, který poskytl serveru Prvnízprávy.cz.

Astronomická nezaměstnanost, o třetinu více sebevražd. Takto vypadá Řecko po "německé léčbě"
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesof Oskar Krejčí na Vratimovském semináři

Krejčí také odmítl, že by referendem mohlo skončit vyjednávání řeckých vládních činitelů se zástupci věřitelů. „Referendem vyjednávání nekončí, to jsou jen vyděračská prohlášení některých politiků a zmatené komentáře takzvaných analytiků,“ uvedl s tím, že pokud většina řecké veřejnosti podpoří vládní NE, zlepší se vyjednávací pozice řeckého premiéra Alexise Tsiprase i jeho ministra financí Janise Varufakise.

Na námitku, že dluhy se splácet mají, reagoval Krejčí tím, že je třeba říci, o jaké dluhy vlastně jde. Podle jeho názoru v roce 2008 nastoupená politika „úspor bez investic“, která byla Unii vnucena především Německem, není řešením. „Vždyť i čísla MMF hovoří jednoznačně: na začátku krize v roce 2008 byl řecký hrubý domácí produkt 210,4 miliardy euro, loni 162,4 miliardy. Míra nezaměstnanosti v roce 2008 byla 7,6 %, loni 26,0 % práceschopného obyvatelstva. A celková zadluženost vzrostla ze 112,4 % hrubého domácího produktu na 172,6 %. A to nemluvím o 1 200 zavřených školách,“ připomenul Krejčí neblahé následky, které měla politika úspor na řeckou ekonomiku.

Připomněl také, že studie zveřejněná lékařským časopisem BMJ Open spojuje růst sebevražednosti v Řecku o 36 % přímo s politikou úspor. „Takto vypadají výsledky léčby řeckého dluhu nadiktované Trojkou. Otřesné!“ podotkl Krejčí.

Představa o cestě k bohatství jen cestou úspor je nesmyslná

Podle něj se v tomto ohledu opakuje stará bolest Západu obecně a Unie zvlášť: „Uzavřená mysl neschopná přijímat nová řešení a přehodnotit politiku, když se ukáže neproduktivní, nebo dokonce chybná. V pozadí této nepružnosti jsou samozřejmě mocenské zájmy,“ poznamenal Krejčí.

Když se v roce 2008 vedly spory o řešení krize, zda jít „německou“ cestou úspor, nebo „americkou“ cestou investic, byl to podle politologa do značné míry ideologický spor. Dnes prý jde ale o empirickou záležitost. „Spojené státy se přestaly propadat, Řecko se propadá dál. Představa o cestě k bohatství jenom prostřednictvím úspor je prostě nesmyslná,“ podotkl s tím, že některá prohlášení německého ministra financí v souvislosti s řeckou krizí byla, mírně řečeno, sociálně necitlivá až cynicky arogantní.

Celý text je ZDE


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…