Ať si německá hospodyně dělá pořádek, ale ať se zastaví u svého plotu a nevnucuje ho sousedům, vyzývá Jakl

12. 3. 2016 14:44

Tajemník exprezidenta Václava Klause Ladislav Jakl se na serveru NeviditelnýPes.cz vyjádřil k němectví. „Je němectví hlavním německým problémem?“ ptá se.

Ať si německá hospodyně dělá pořádek, ale ať se zastaví u svého plotu a nevnucuje ho sousedům, vyzývá Jakl
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Ladislav Jakl

„Před delším časem jsem kdesi napsal, že největším neštěstím Evropy posledních generací je... Pracovitá a čistotná německá hospodyně. Nikdo jiný tolik hrůz nezpůsobil,“ uvedl Jakl a popisuje systém úklidu poctivé německé hospodyně. 

Ta podle něj poté, co uklidí kuchyni, ložnici, šatnu i předsíň, zamete i zápraží a následně vyjde brankou na ulici. „I tam vše uklidí, zamete a vyštráfkuje. Pokračuje dál, udělá pořádek na náměstí, pak v celém městě, v okrese, po celé zemi. Pak vše úhledně srovná do lajny všude po Německu a... Už je zas u plotu. Vyjde brankou a srovná Evropu. A pak celý svět,“ poznamenal Jakl s tím, že když si v Německu zřejmě toto jeho pojednání přečetli, vzali si jej až moc k srdci.

  • Původní text ZDE

„Řekli si, že už nechtějí nastolovat pořádky za cenu utrpení milionů, a jali se přemýšlet, jak se své obsese zbavit. A začali opět v kuchyni. A udělali si v ní programově svinčík. Načež nastolili čurbes v celém domě,“ řekl s tím, že jiným i jim to zase přinese jen utrpení. 

„Kdepak, problém nebude v té čistotnosti, pořádkumilovnosti a pracovitosti. Svinčík není lepší než hezky naklizená domácnost, alespoň ne v Německu. Možná by měli Němci popřemýšlet ještě jednou. Ať se vrátí ke svému pořádku, ať zas mají svůj dům jako ze škatulky. Nebo ať si klidně zavedou francouzskou či českou ležérnost. To je jejich věc. Ale ať se napříště zastaví u svého plotu a nevnucují své pořádky či nepořádky sousedům. Neštěstí a tragédie generací nepřinesl jejich jakkoli úzkostlivý pořádek. Neštěstí a tragédie přinesla ta jejich neschopnost zastavit se u plotu. A neschopnost ven mezi ostatní vycházet jen bez koštěte, bez obsese řídit ostatní,“ uzavřel Jakl s tím, že svinčíkem nazývá jakoukoli soudobou sebezničující civilizační tendenci. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…