Ať žije Zeman, trouba národa! napsal akademik

18.11.2015 13:51

Historik Petr Hlaváček a psycholog Dalibor Špok se na svých blozích na Aktuálně.cz pustili do prezidenta Miloše Zemana. Ani jednomu z nich se totiž nelíbila jeho účast na demonstraci, kterou na Albertově pořádal Blok proti islámu a Úsvit. Zde prezident svým příznivcům vysvětloval, že mají především myslet sami za sebe a že nálepky a nadávky nejsou argumenty.

Ať žije Zeman, trouba národa! napsal akademik
Foto: Radim Panenka
Popisek: Shromáždění k výročí státního svátku 17.listopadu na Albertově

Špok se pustil do rozboru samotného Zemanova projevu. Podle něj byl jeho projev adresován lidem, kteří nevyznávají základní morální hodnoty, „na kterých stojí naše civilizace a které naši svobodu definují“. Připomněl také, že „s teroristy se nevyjednává, s extremisty se nebaví“. Ti by tak neměli mít možnost zasahovat do veřejného prostoru, což jim bohužel umožňuje demokracie. „Totalita většinou nevyužívá pro svůj nástup revoluci, ale demokracii. Komunisté u nás i Hitlerova NSDAP byly kdysi demokraticky zvolené strany.“

Došlo mu také, proč je Zeman takovým prezidentem, jakým je. „Vzdělanci a intelektuály nepřijímaný Zeman cítí, že jeho celoživotní projekt, v němž se nám snažil dokázat, že mezi myslitele patří, totálně selhává. Každý psychoanalytík ví, že ohrožení narcistního já se projeví nejčastěji směsicí zloby a úzkosti,“ napsal Špok. Zeman však tyto svoje pocity dokáže obrátit ve vlastní prospěch, jelikož jimi ukazuje národu, že je jedním z nich. „Příčin individuálního vzteku, frustrace a úzkosti je nepočítaně. Ale jednoduché pojmenování, které Zeman nabízí, i empatický pocit pospolitosti ve vzájemné emocionální břečce je něco, v čem je na trhu politických populistů jednoznačně v samostatném úniku.“

Špok je zároveň přesvědčen, že Zeman svůj mandát obhájí i v dalších prezidentských volbách, jelikož máme přímou volbu prezidenta. „Nenechme se mýlit. Ten pán, kterého jsme včera viděli stát mezi extremistickou první ligou, má jednoznačně největší podporu ze všech myslitelných kandidátů na prezidenta. Volí jej miliony. Proti němu Pánek, Švejnar či Halík, kteří ztělesňují to, co rozhodující česká voličská masa nesnáší – intelektualismus, emigraci, profesorství či dokonce katolicismus – nemají nejmenší šanci.“

Věří však, „že právě při setkání s tím nejhorším bahnem začíná v naší zemi rašit něco hodnotného.“ Tím myslel vystoupení premiéra Sobotky. „Včera jsme viděli, že v jeho osobě zde máme politika, který postupně roste k potenciálu státníka. A to je příjemné osvěžení. Po dlouhé době někdo.“

Hlaváček se tolik nebál a rovnou označil Zemana za troubu národa. „Prezident republiky Miloš Zeman zde totiž rasantně odmítl být hlasem médií a s plnou vážností a za frenetického aplausu davů se prohlásil za troubu,“ popsal historik události na Albertově, kdy Zeman stál na pódiu vedle „elity národa“, kterou Hlaváček jasně pojmenoval.

Byli mezi nimi „profesionální státní úředník“ Vratislav Mynář, „dynamický podnikatel“ Martin „Lukoil“ Nejedlý a spolu s nimi tam „stál i přední český novinář, historik a esejista Jiří Ovčáček, prezidentův mluvčí vzorně plnící nelehkou úlohu jeho trouby ve vztahu k veřejnosti.“ „Druhá polovina osazenstva tribuny sestávala z předních představitelů našeho politického a veřejného života, jak se také slušelo u příležitosti důstojných oslav státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii. Přímo za Milošem Zemanem stál občanský aktivista Martin Konvička,“ ironicky popsal celé osazenstvo pódia.

Celé to bylo jedno „grandiózní divadlo“ o svobodě, ze kterého však bylo svobodně vyloučeno mnoho lidí. „Pochybní studenti s vizáží kavárenských povalečů, sluníčkáři, ekoteroristé, eurohujeři a podobná svoloč samozřejmě neměli k mystériu na Albertově přístup,“ vysvětlil Hlaváček. Místo nich tam totiž stáli lidé s transparenty a budoucí vojáci boje „proti NATO po boku ostatních slovanských národů“.

Nejvíc za zmínku však stála část proslovu, kdy Zeman vysvětloval, že národ má respektovat a tolerovat odlišné názory, jak ironicky poznamenal Hlaváček. „Nikdo totiž nesmí být označován nálepkami a nadávkami jako ‚extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté nebo fašisté‘. To je přece jasné, pane prezidente, vždyť je to opravdu ošklivé častovat všelijaké dobrosrdečné extremisty, xenofoby, islamofoby, rasisty nebo fašisty tak zlými slovíčky.“ Zmínil také jeho vyjádření o tom, že „nálepka či nadávka není argument“ a jal se připomenout panu Ovčáčkovi, aby tedy přestal dokola omílat „pražskou kavárnu“.

„Zazněla ještě celá řada nesmrtelných výroků o ‚evropských hodnotách‘, dále o ‚kultuře vrahů a náboženské nenávisti‘, pan prezident též nepřiznaně citoval neúnavného občanského aktivistu Martina Konvičku,“ napsal Hlaváček a dodal, že mu to až vehnalo slzy do očí, když Zeman prohlásil, že za rok bude opět na Albertově. „Chce snad pan prezident na celý jeden rok odletět z naší republiky? Nebude se už setkávat na náměstích a návsích s obyčejnými občany?“ Na závěr jen odcitoval prezidentův výrok z oslav 28. října. „Klaunů, jó, klaunů, máme málo, ale šašků máme hodně!“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…