Babiš a Chovanec jsou znovu ve při. Kvůli celníkům

23.08.2016 18:28

Ministerstvo financí chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie. Rozšíření pravomocí Celní správy úřad plánuje od roku 2019. Uvedl to dnes na tiskové konferenci ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který už dříve oznámil od ledna vznik finanční policie, považuje záměr za nesystémový a problematický, píše ČTK.

Babiš a Chovanec jsou znovu ve při. Kvůli celníkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Celní správa podle něj trestné činy vyšetřovat neumí a není na to připravena personálně ani odborně. Celní správě by se podle návrhu měla dále rozšířit pravomoc na prověřování trestních oznámení i u dalších daní, nyní je to u DPH a spotřebních daní. Spolu s tím by podle MF celníci měli získat kompetence k vyhledávání, zajišťování a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

„Záměr Andreje Babiše je nesystémový a jde proti trendu úspěšné spolupráce daňové Kobry,“ uvedl Chovanec. Speciální tým Kobra funguje přes dva roky a zachránil státu přes šest miliard korun. Jde o společný tým policistů, celníků a finanční správy, který bojuje proti daňovým únikům.

Obdobná situace jako v ČR, kdy celníci figurují pouze v přípravném řízení, je podle MF v Irsku, Bulharsku, Švédsku nebo Nizozemsku. Naopak u všech sousedů ČR, ale například i ve Finsku, Francii, Itálii, Řecku nebo Maďarsku se celníci účastní celního řízení v dalších fázích vyšetřování, uvedlo ministerstvo.

Ministr Babiš upozornil na to, že záměr MF souvisí s dlouhodobou koncepcí rozvoje Celní správy, o níž se na ministerstvu diskutuje od roku 2007. „Záměr byl opakovaně podpořen ze strany státních zástupců a jeho realizace dalekosáhle přesahuje funkční období současné vlády,“ řekl.

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musejí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. Až k soudu může policejní orgán celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení.

MF musí změny projednat s ministerstvem spravedlnosti, protože úpravy si vyžádají novelu trestního řádu. Návrh chce MF v následujících týdnech předložit vládě.

Návrh podle ministerstva počítá s tím, že působnost pověřených celních útvarů nebude výlučná, ale společná s policií. Zda by vyšetřování prováděla Celní správa, nebo policie, bude záviset podle úřadu na tom, kdo se o trestné činnosti dozvěděl dříve, a na konkrétních okolnostech případu. Celní správa by měla o zahájení vyšetřování informovat příslušný útvar policie. „Vyvstane-li spor o příslušnost těchto orgánů, rozhodne o něm státní zástupce,“ uvedlo MF. Celníci už dnes stejně jako policie při řešení trestných činů podléhají dozoru státního zástupce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…