Babiš chce jenom čerpat, na zemi mu nezáleží. A Brusel mu v tom brání, odhalil Martin Fendrych

22.06.2020 22:18

Komentátor Martin Fendrych se zaměřil na reakci českého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) týkající se toho, že Evropský parlament přijal rezoluci, která ostře kritizuje jeho střet zájmů. „Babišova reakce na rezoluci nepřekvapila, byla očekávaná, pro Česko nešťastná,“ píše ve svém komentáři pro server Aktuálně.cz Fendrych, podle kterého důsledky dokumentu budou pro Česko nedozírné. Stejně tak má neblahý pocit, že Babišovy kontroverze přinášejí opačný efekt a akorát mu pomáhají dál „čerpat“ a držet preference.

Babiš chce jenom čerpat, na zemi mu nezáleží. A Brusel mu v tom brání, odhalil Martin Fendrych
Foto: Repro DVTV
Popisek: Martin Fendrych

Střet zájmů považuje celkem 501 europoslanců za prokázaný. „Lítá v něm náš předseda vlády. On reaguje tak, že několik českých, jeho kritizujících europoslanců ovlivnilo těch asi pět set kolegů z celkových 705. Úžasný výkon,“ píše Fendrych a dodává, že takové lidi by si měl premiér pěstovat, ne je prohlašovat za vlastizrádce.

V kontextu s tím útočí i na váženou europolitičku Hohlmeierovou, členku CSU, dceru Franze Josefa Strausse. „Jeho účet útočí na europoslance, uráží je. Škodí nám, až se z něj kouří,“ konstatuje dál komentátor.

Po koronakrizi a posledních průzkumech veřejného mínění Babišovi zřejmě „narostl hřebínek“. „Cítí se silný, doma je zvyklý vysmívat se českým poslancům, Sněmovna je pro něj žvanírna, neváží si ani europoslanců. Ale hlavně: jde mu na prvním místě o sebe, o jeho dítě Agrofert, o jeho zisky,“ glosuje premiérův přístup Fendrych.

A důsledky toho pro Česko? „Místo na špici míříme na dno. Babiš tuhle zemi vnímá jako svoji firmu, tedy jako zdroj peněz. Nekouká na dobu za pět let, ale na teď a zítra, udržet dotace co nejdéle. Udržet se v křesle premiéra co nejdéle,“ uvádí.

„Oba s prezidentem Zemanem předstírají, že EU je něco jako bývalý Sovětský svaz, jakýsi uzurpátor, protože je Unie nechce nechat, ať si dělají, co chtějí. Protože to není společenství, které podporuje autoritáře. To, že nesmějí sami diktovat, prohlašují za diktát,“ je přesvědčen komentátor.

Vzpomněl nedávné „koronatýdny“, kdy byl Babiš ve své kůži, protože vychutnával „spasitelské diktování“. „A teď mu nějaký Brusel chce zarazit čerpání dotací pro firmu, z níž čerpá peníze? Není to tak, že pravda o Babišovi přináší opačný efekt? Pomáhá mu dál ‚čerpat‘, dál držet preference, dál vyhrávat volby,“ uzavírá Fendrych a doplňuje, že je potřeba si to stále připomínat, pokud nechceme žít v autoritativním, marketingovém, nakašírovaném systému, kde „všeci kradnú, jen já čerpám“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…