Babiš přednášel v Bruselu o vybírání DPH

27.01.2015 19:56

Kompetence rozhodovat o tom, u jakého zboží zavedou přenesenou daňovou povinnost u daně z přidané hodnoty (DPH), by měly mít samotné členské země EU, prosazoval dnes na jednání ministrů financí EU v Bruselu český ministr Andrej Babiš. O své představě, pro kterou prý má podporu některých dalších zemí, dnes jednal také s eurokomisařem pro finanční otázky, zdanění a cla Pierrem Moscovicim. Informaci o tom přinesla ČTK.

Babiš přednášel v Bruselu o vybírání DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

U přenesené daňové povinnosti by výši DPH doplnil a přiznal odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Opatření, které by mělo bránit podvodům, se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale promítne se na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů. 

"Budeme pokračovat v tom, abychom EU přesvědčili," řekl při odchodu Babiš novinářům. DPH v EU patří mezi harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni. 
    
Změna příslušné směrnice by trvala zřejmě několik let a Babiš, který zdůrazňuje potřebu rychlého postupu, se dnes s Moscovicim shodl, že "tudy cesta nevede". 
    
Loni v létě už Babiš Unii navrhoval, aby se přenesená daňová povinnost v celé EU zavedla plošně. Evropská komise návrh odmítla a sám Babiš v říjnu na schůzce ministrů financí zemí regionu prohlásil, že ČR již o tento plošný přístup neusiluje. 
    
Ministr, který toto téma zmiňuje často, dnes novinářům připomněl, že v EU dosahují nedoplatky na DPH přibližně 177 miliard eur (skoro pět bilionů korun), tedy více než jeden celý unijní rozpočet.
    
Nynější mechanismus, kdy komise schvaluje - a často zamítá - žádosti o výjimky, trvá několik měsíců. Firma, která se do podvodů zapojuje, má přitom v ČR životnost v průměru 24 dnů, uvedl Babiš. 
    
Věc, kterou dnes vznesl v bodu Pracovní program Evropské komise, Babiš označil za "hlavní projekt" svého pobytu v Bruselu. Kolegy ze zemí osmadvacítky požádal, aby věc začali řešit. Babiš dnes poznamenal, že podporu má nejen od zemí Visegrádské skupiny či Rakouska, dnes ale také zazněla z Německa či Francie. 
    
Ministři dnes rovněž řešili například vznik budoucího Evropského fondu strategických investic (EFSI), makrofinanční pomoc Ukrajině a bavili se o bouřlivém vývoji kolem Řecka. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…