Babišova rezignace a post premiéra na dosah ruky. Získali jsme neuvěřitelné informace o bojích mezi ČSSD a ANO

4. 12. 2016 13:54

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i poslanci sociální demokracie lhali, když tvrdili, že novela o střetu zájmů postihne až budoucí ministry, uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Sněmovna totiž podpořila senátní verzi zákona zřetelně směřujícího na předsedu hnutí ANO, podle níž se i Babišovy firmy nebudou moci ucházet o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Babiš ČTK sdělil, že další postup projedná s právníky. Rozhodne se o něm až poté, kdy zákon začne platit.

Babišova rezignace a post premiéra na dosah ruky. Získali jsme neuvěřitelné informace o bojích mezi ČSSD a ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Jak se navíc ParlamentnímListům.cz podařilo zjistit od poslanců hned několika parlamentních stran, konkrétně ČSSD, KDU-ČSL a Úsvitu, v kuloárech sněmovny tento týden kolovala jedna velmi zajímavá myšlenka. A pokud by se ji Babišovi podařilo naplnit, zřejmě by se stal "kouzelníkem" roku. „Pan Babiš může všem ukrást nejen úspěch, ale i slávu," sdělil s mírným úsměvem koaliční partner ANO z ČSSD, který si nepřál být jmenován.

Anketa

Uvažujete, že budete volit stranu Realisté, kterou založil Petr Robejšek?

42%
27%
hlasovalo: 10079 lidí
Premisy této logiky jsou následující. Ačkoli se sociální demokracie tváří jako premiérská strana, podle našich zjištění už nikdo z vysokých činitelů nepočítá s vítězstvím v příštích parlamentních volbách. „Pakliže to funguje například v Praze, kde je silná koalice ČSSD a ANO, navíc bez hlubších rozmíšek, tak nějak to přeci může fungovat také na úrovni sněmovny ve chvíli, kdy by se stal Babiš premiérem," doplnil náš další, tentokrát ministerský zdroj.

Úvaha je to jednoduchá, její počátek ale hledejme jinde. Podle některých názorů vyměnil premiér Sobotka ministry Dienstbiera a Němečka nejen proto, aby si zajistil podporu na sjezdu strany, ale také proto, že oba vzdorovali právě ministrovi financí. „Ano, i to je možné," připustil nominant ČSSD. „Předseda mohl dopustit tento ústupek proto, že se s Babišem dohodl. Ostatně kdybych měl vzpomínat na dění před sestavením vlády, tak právě Dienstbier se tam dostal jaksi nedopatřením, jeho tam Sobotka nominoval na poslední chvíli po velmi divných okolnostech," sdělil náš zdroj. Jak se nám exkluzivně podařilo zjistit, Dienstbier měl tehdy na Sobotku tlačit, že pokud jej do ministerského postu "neposadí", on začne negativně medializovat dění ve straně. Premiér, ani bývalý ministr pro lidská práva k tomu své vyjádření neposkytli.

Pokud by tedy situace ukázala, že už nyní Sobotka Babišovi ustupuje, je to pro předsedu ANO, potenciálního premiéra České republiky, dobrá výchozí pozice. Vše ale může změnit krok, o němž se ParlamentníListy.cz dozvěděly, jak jsme uvedli výše, hned z několika stran. Největší obava mezi koaličními poslanci totiž panuje z rozhodnutí, které by vedlo k Babišově rezignaci. Dobrovolné, což je nutné zdůraznit. „Pokud by Babiš rezignoval na post ministra financí, jeho na tomto místě nahradil například Jaroslav Faltýnek, nebo v minulosti uvažovaný Michal Zděnek (dříve působící jako Babišův poradce, pozn. red.), co by se stalo, to je jednoduchý, ne?!" uvedl poslanec ČSSD, s nímž jsme měli možnost krátce hovořit.

Jednoduché to bude, ale než dojdeme k finální úvaze, připomeňme dvoje čísla. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je i přes mírné oslabení pozitivních názorů stále nejpopulárnější osobností české politické scény, cituje STEM výsledky svého listopadové měření. A ještě: Nejlepší výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta) a udržuje si více než osmiprocentní náskok před ČSSD. Sociální demokracie nyní získává 16,2 procenta (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013). To jsou prognózy listopadových preferencí agentury Phoenix research.

„Poslanci zneužívají sněmovnu pro politický boj proti mně, místo aby přijímali zákony pro lidi, a to je nehorázné,“ uvedl Andrej Babiš kvůli zákonu, jenž by reálně mohl ohrozit jeho rozsáhlé podnikání.

To, že si s koaličními partnery z ČSSD nerozumí a často hovoří o tom, že se mu z nich nedělá dobře, jsme z Babišova okolí slyšeli za poslední rok mnohokrát. A právě ČSSD se o ničení Babišova byznysu z velké části postarala. Pokud by ale předseda ANO cílil na středovou desítku a opravdu by rezignoval na post ministra financí, značně by mu to rozvázalo ruce. Vedl by tak prakticky devítiměsíční kampaň, jezdil po republice, a nejen prostřednictvím svých médií utužoval názor, jak by zemi řídil. Je dost možné, že by tím pádem ještě o několik procentních bodů vyskočil. Jak vidno, s touto teorií ale nepočítá premiér Sobotka. „Ten se halí v roce minus tři tisíce, pořád stejní poradci a šeď," dodal naší redakci zástupce Lidového domu. „To ani nechci popisovat, jak vypadají marketingové porady a jak se řeší strategie, tomu byste beztak nevěřili," uzavřel.

Anketa

Který středoevropský premiér je nejlepší?

1%
91%
6%
2%
hlasovalo: 13238 lidí
Nezapomeňme ani na fakt, že celosvětově známý server Politico, který monitoruje politické dění v různých částech světa a referuje o něm, označil šéfa hnutí ANO, ministra financí a majitele Agrofertu Andreje Babiše za nejvlivnějšího Čecha. „Myslím, že to je díky mé tvrdohlavosti ohledně prosazování reverse charge. Oni mi tam tak i přezdívají,“ prozradil český vicepremiér.

„Bohuslav Sobotka svůj vládní koncept vybudoval na vládnutí s Andrejem Babišem. Sobotka vytvořil poprvé po roce 1989 vládu velké koalice dvou nejsilnějších stran. Bez Sobotkova návrhu by se Babiš ministrem financí nestal. Nově vidí Sobotka za největšího soupeře sociální demokracie Babišovo ANO. Důvěryhodného bojovníka s Babišem však nemůže sehrát ten, kdo s Babišem roky vládne," sdělil ParlamentnímListům.cz renomovaný právník a pravidelný komentátor politického dění Zdeněk Koudelka.

„Sobotka chce kandidovat do Poslanecké sněmovny za jižní Moravu. Přitom útočí na jiné jihomoravské sociální demokraty. V prosinci 2013 Sobotka krajského předsedu sociální demokracie Zdeňka Dufka označil za šíbra, manipulátora a kmotra. Aniž uvedl, na základě čeho. To jen protože Zdeněk Dufek nepatřil do jeho party. V listopadu 2016 označil návrh ve věci azylu jihomoravského poslance Jeronýma Tejce za příklad hnědnutí v sociální demokracii, čímž jej spojil s nacistickými hnědými košilemi SA. To proto, že Jeroným Tejc chce změnu azylového práva, která ruší automatický odkladný účinek stížností neúspěšných žadatelů o azyl ve věci rozhodnutí o neudělení azylu Ministerstvem vnitra," dodal ještě na adresu předsedy sociální demokracie a ministerského předsedy Koudelka. 

Babišova možná rezignace, a ještě vyšší volební potenciál by znamenal jediné, nemusel by prakticky potřebovat ČSSD k vládnutí. Zároveň by se jednalo o silný okamžik ve chvíli, kdy by se o post prezidenta znovu ucházel Miloš Zeman. K němu má Babiš evidentně mnohem blíže než Bohuslav Sobotka. 

„Nakonec je věcí každého politika, jeho svědomí, jak pracuje a ve prospěch koho pracuje, a je věcí a právem každého voliče, aby politika hodnotil, posoudil a podle toho ho volil či nevolil," napsal v sobotu dopoledne poslanec ANO Bohuslav Chalupa v odpovědi čtenáři ParlamentníchListů.cz.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

21:40 Sním o zemi, jejíž základ je rodina s dětmi, ne party pěstounů chovající děti jako zvířata. O zemi bez nevládních organizací... Velký povolební sen Martina Kollera

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller s odkazem na výsledek voleb a také knihu Andr…