"Z pohledu dopadů na výkon dohledu nad tuzemskými institucemi (bankami) a identifikovanými riziky ze studie vyplývá, že by pro ČR nebylo za současné situace výhodné do bankovní unie vstupovat. Doporučuje se vyčkat dalšího vývoje, tento následně vyhodnotit a případně znovu zvážit další postup," uvádí materiál.
Bankovní unie prý neřeší podstatu problému
Některé aspekty bankovní unie nejsou nyní podle studie ještě dokončeny a teprve následující měsíce a roky ukážou, zda i jednotný dohledový mechanismus funguje podle očekávání. "Vzhledem k tomu, že projekt bankovní unie není dokončený, je rozumné počkat, než se rozhodneme k ní připojit," řekl ČTK hlavní ekonom Deloitte David Marek. "Pro Česko jakožto zemi, která nesdílí euro, a vstupovat do bankovní unie tudíž nebude automaticky, je jistě strategičtější vyčkat, jak bankovní unie bude fungovat v praxi," uvedl i hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. Účast na bankovní unii by sice podle Marka posílila pojistky proti případným problémům, domácí bankovní sektor je ovšem dostatečně stabilní a dohled ČNB na vysoké úrovni i bez toho.
Navíc podle Kovandy bankovní unie neřeší podstatu problému a jen částečně eliminuje rizika v podobě tzv. morálního hazardu. "Fakticky tomu v případě bankovní unie bude tak, že stabilní a profitabilní banky budou skrze společný fond dotovat či vykrývat ztráty méně úspěšných bank. Česká bankovní soustava, byť z drtivé většiny ovládaná zahraničním kapitálem, patří v Evropě k nejstabilnějším a je dlouhodobě poměrně vysoce zisková," upozornil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp