Barroso varoval Londýn před omezováním imigrace ze zemí EU

20.10.2014 13:00

Případný záměr britského premiéra Davida Camerona omezit přistěhovalectví z ostatních zemí Evropské unie by nejspíš porušoval unijní zákony a dotknul se spojenců Británie ve východní Evropě. Uvedl to dosluhující předseda Evropské komise José Manuel Barroso v projevu, se kterým podle webu BBC dnes vystoupil v londýnském ústavu mezinárodních vztahů Chatham House.

Barroso varoval Londýn před omezováním imigrace ze zemí EU
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso

Cameron v nedělním britském tisku řekl, že jádrem jeho očekávaného vyjednávání nových podmínek pro Británii v EU bude přistěhovalecké právo. Svou představu v této oblasti ale neupřesnil. Deník The Times s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že premiér chce omezit počet málo kvalifikovaných imigrantů z EU, kteří by se mohli ucházet o práci v Británii.

„Svoboda pohybu je velmi důležitým principem v rámci vnitřního trhu (EU). Důrazně doporučuji Británii, aby tento princip nezpochybňovala," citoval web BBC z dopoledního projevu Barrosa. V následné diskuzi zdůraznil, že pokud Britové chtějí mít právo svobodně jezdit a žít v jiných zemích EU, musejí dát stejné právo občanům těchto zemí. V jiných zemích EU podle něj žije na 1,5 milionu Britů.

Současná situace v otázce přistěhovalectví je „nepřijatelná"

Úřad britského premiéra podle zdroje BBC odmítl Barrosovu kritiku a trvá na tom, že současná situace v otázce přistěhovalectví je „nepřijatelná". Imigrace do Británie je více než dvakrát vyšší než záměr vlády udržet počet na 100.000 přistěhovalců ročně.

Cameron se před parlamentními volbami na jaře 2015 snaží odlákat voliče stále vlivnější britské nacionalistické a protievropské Straně nezávislosti spojeného království (UKIP), která tvrdě kritizuje EU a zvlášť množství přistěhovalců v zemi. Premiér již dříve slíbil vyjednat nové výhodnější podmínky spolupráce Londýna s EU a v případě svého znovuzvolení vyhlásit referendum o dalším setrvání země v Unii.

Barroso, který stál v čele komise deset let a v listopadu končí, dnes varoval Británii, že v případě odchodu z EU oslabí svůj vliv na mezinárodní scéně. Londýn bude mít podle něj například problém samostatně vyjednat výhodné dohody s Čínou a Spojenými státy. „Británie je silnější, když je v EU," zdůraznil Barroso.

Předseda vládní Konzervativní strany, ve které je silné euroskeptické křídlo, Grant Shapps reagoval tím, že označil Barrosa za „nevědomého a nezvoleného byrokrata".

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…