Barták nabídku Adamse nejdřív za korupci nepovažoval, pak změnil názor

20.08.2013 12:00

Exministr obrany Martin Barták zprvu nepovažoval nabídku tehdejšího šéfa Tatry Ronalda Adamse za korupci. Proto věc tehdy neoznámil a nijak neřešil, ačkoliv se mu nabídka zdála zvláštní a nestandardní. Názor změnil až později, na základě dalších okolností. Barták to v úterý řekl jako svědek u soudu s Adamsem. Bývalému šéfovi kopřivnické automobilky hrozí za korupci až pět let vězení. Podle obžaloby nabídl Bartákovi úplatek až 20 milionů korun v souvislosti s navýšením armádní zakázky pro Tatru. Adams vinu popírá.

Barták nabídku Adamse nejdřív za korupci nepovažoval, pak změnil názor
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták

Oba muži se potkali v květnu 2009 na zbrojařském veletrhu Idet v Brně. Barták byl tehdy prvním náměstkem na obraně, o pár dní později se měl stát ministrem. Kolem stánku Tatry pouze procházel, Adams jej však údajně zastavil, nabídl mu prohlídku expozice a požádal o rozhovor. Když spolu stáli sami u kabiny vystavené Tatry 815, Adams podle Bartáka vyslovil "zvláštní nabídku".

Adams se zmínil o „motivačním“ fondu s 20 miliony

"Zmínil, že má k dispozici jakýsi fond s 20 miliony. Já jsem se domníval, že dolarů. Pochopil jsem to jako jakýsi motivační fond pro získávání zakázek," řekl dnes soudu Barták. Nabídku prý považoval za nestandardní, překvapila jej. Okamžitě prý Adamse odkázal na pracovníky, kteří se na ministerstvu zabývají řádným akvizičním procesem. Sám prý nákupy nikdy neměl na starosti.

O zvláštním rozhovoru Barták podle svých slov ještě týž den hovořil se svými spolupracovníky. Shodli se, že "obrysy nebyly takové, aby mohli nabídku rovnou považovat za korupční jednání". Názor změnil až později, kdy vyšly najevo různé další okolnosti - třeba špatná finanční situace Tatry, její údajně kontroverzní obchodní metody a domnělá diskreditační kampaň proti jeho osobě.

Postupem času jsem dospěl k názoru, že se nejspíš o korupční nabídku jednalo

"S odstupem času, když jsem viděl, co všechno může být pojato v ČR jako korupce, tak jsem dospěl k závěru, že se velmi pravděpodobně o korupční nabídku jednalo," řekl Barták.

Adams se líčení neúčastní, požádal o projednání v nepřítomnosti. Prostřednictvím svého obhájce Radka Ondruše vinu popírá. Bartáka prý na veletrhu jen potkal a pozdravil. Vynesení rozsudku se dnes neočekává, další jednání se uskuteční v září. Podle Ondruše Adams v závěrečné fázi procesu vypovídat bude. Nyní prý k soudu nechodí hlavně kvůli úspoře času. "Všechno by se kvůli němu muselo překládat, trvalo by to dvakrát tak dlouho," řekl Ondruš.

S Tatrou souvisí další kauza, v níž Barták figuruje jako obviněný, a to se šéfem zbrojařské firmy MPI Group Michalem Smržem. Podle obžaloby požadovali od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů, které firma měla při dodávce pro českou armádu. Barták chtěl údajně pět milionů dolarů. Smrž, který ale nebyl schopen své sliby splnit, podle vyšetřování požadoval nejprve 100 milionů korun, později slevil na 20 milionů. Případ bude řešit Městský soud v Praze.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…