Čtenář Mrakovic vytkl Bělobrádkovi větu, v níž tvrdil, že sudetští Němci a Maďaři mohli být v právu odtrhnout se od Československa. Většina německých stran prý byla pro zachování územní celistvosti. Případné referendum by na konci třicátých let minulého století dopadlo pro Německo špatně. „Nejsem si vědom, že by si RF přisvojila Krym bez souhlasu obyvatel Krymu a bez referenda, které odsouhlasila autonomní vláda Krymu,“ dodal čtenář v souvislosti s krizí na Ukrajině.
Menšina by neměla mít možnost odhlasovat si odtržení od státu
Bělobrádek doporučil podívat se, jak dopadly výsledky voleb pro henleinovce. Z toho usuzuje, že by případné referendum dopadlo podobně. Většina Němců před druhou světovou válkou údajně byla pro připojení k říši.
Podle šéfa lidovců by ale nemělo být možné, aby si menšina mohla odhlasovat odtržení od státu. „Důležité je současné mezinárodní právo. A územní celistvost je elementární charakteristika státu. Když si Maďaři na jižním Slovensku udělají referendum, že chtějí k Maďarsku, tak se odtrhnou?“ ptá se Bělobrádek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vfe