Běloruský odpůrce Lukašenkova režimu s azylem v ČR zatčen při návratu do vlasti

08.09.2015 12:41

Běloruský disident a bývalý kandidát na prezidentský úřad Ales Michalevič, který v roce 2011 získal azyl v České republice, byl zadržen na běloruských hranicích, když se pokoušel o návrat do vlasti. V Bělorusku mu stále hrozí 15 let vězení za opoziční demonstrace před pěti lety.

Běloruský odpůrce Lukašenkova režimu s azylem v ČR zatčen při návratu do vlasti
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko

„Mnohokrát jsem říkal, že se vrátím, pokud osvobodí všechny politické vězně. Osvobodili je, tak se vracím,“ ohlásil před cestou.

Později Michalevičova manželka potvrdila, že její muž byl zatčen. „Zadrželi jej při pasové kontrole ve vlaku,“ uvedla s tím, že teď neví, kde se manžel přesně nachází.

„Michalevič byl zadržen jako osoba, po které se pátrá. Bude předán pracovníkům ministerstva vnitra,“ prohlásil mluvčí běloruské pohraniční stráže.

Myslel si, že teď je nejlepší chvíle pro návrat

Sám Michalevič Rádiu Svoboda potvrdil své zadržení a vysvětlil, že si myslel, že teď je nejlepší chvíle pro návrat. „Velice toužím být s rodinou, být v Bělorusku, a proto jsem se takto rozhodl,“ řekl. Je si vědom, že „v Bělorusku je všechno možné“, a počítá prý i s nejhorším scénářem, tedy že bude „dlouho sedět“ ve vězení.

Před téměř pěti lety byl Michalevič spolu s dalšími opozičními kandidáty na prezidenta zadržen a obviněn z organizace masových nepokojů v Minsku v prosinci 2010. Poté, co byl propuštěn z vazby, si Michalevič stěžoval na mučení, kterému jej podle jeho slov podrobila tajná policie KGB, a v březnu 2011 uprchl ze země. Jeho manželka a děti zůstaly v Bělorusku. Později Michalevič získal v Česku politický azyl. V případu „masových nepokojů“ zůstává v Bělorusku posledním obviněným.

V zahraničí byl několikrát zadržen, protože jeho jméno figurovalo v seznamu hledaných osob Interpolu, než v roce 2012 dostal oficiální potvrzení, že byl ze seznamu vyškrtnut.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …