Benda: Žalobci z kauzy Nagyové by měli čelit kárnému řízení

17.06.2016 13:27

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman by měli podle poslance Marka Bendy (ODS) poté, co dnes soud znovu zprostil Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a tři bývalé zpravodajce viny v případu zneužití Vojenského zpravodajství, zahájit kárné řízení s olomouckými žalobci Ivo Ištvanem a Rostislavem Bajgerem.

Benda: Žalobci z kauzy Nagyové by měli čelit kárnému řízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Benda

Benda požaduje, aby se kárné řízení týkalo kromě olomouckého vrchního státního zástupce Ištvana a dozorujícího Bajgera i dalších žalobců, kteří se ve věci angažují. „Každá osoba v rozhodující pozici musí za své činy odpovídat a já vyzývám, aby se zodpovídali ti, kteří se pokusili na základě vymyšlených konstrukcí svrhnout legitimní vládu a jejího premiéra,“ uvedl Benda v prohlášení. Kauza zneužití Vojenského zpravodajství, která začala před třemi lety, totiž vedla k pádu vlády Petra Nečase.

Ištvan dnes ČTK řekl, že důležitější je pro něj názor odvolacího soudu, uvedl, že ten dal dřív žalobě za pravdu. Výzvy k odchodu či zahájení kárného řízení nechtěl Ištvan komentovat. „Já takové reakce vůbec nekomentuji, protože k takovým komentářům není žádný důvod. Odvolací soud v této věci rozhodoval, argumentaci státního zástupce dal za pravdu, takže musíme opět čekat na rozhodnutí odvolacího soudu. To není o tom, jestli je to výhra, nebo prohra. Soudkyně má na to nějaký názor, který byl již dvakrát odvolacím soudem označen jako nesprávný. To je podstatné pro tuto věc,“ řekl.

Obvodní soud v kauze poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, stíhání jednoho obviněného zastavil a případ dalších dvou předal ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění. Pražský městský soud však už tehdy soudkyni Heleně Králové případ zpravodajců vrátil. Nagyová i státní zástupce navíc podali odpor, takže se muselo konat hlavní líčení.

Loni v květnu pak soudkyně Králová ohledně všech obžalovaných dospěla k závěru, že se žádný trestný čin nestal. Městský soud v Praze pak ale vyhověl odvolání žalobců a vrátil věc k doplnění dokazování. Mimo jiné zpochybnil Nečasovu výpověď, když poukázal na to, že bývalý premiér může být motivován snahou pomoci své současné ženě.

Odvolací pražský městský soud dříve konstatoval, že soudkyně „naprosto nekriticky“ akceptovala obhajobu obžalovaných. Při hodnocení Nečasovy výpovědi podle něj například zcela ignorovala jeho vztah k Nagyové, přestože Nečas mohl být motivován vypovídat vědomě nepravdivě, aby manželce pomohl vyhnout se odsouzení.

Olomoučtí žalobci v kauze odvolacímu soudu pravděpodobně navrhnou výměnu soudkyně Králové, řekl dnes zpravodajskému webu Českého rozhlasu náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár. Podle něj se soudkyně neřídila závaznými pokyny odvolacího Městského soudu v Praze. „Je to předčasné o tom hovořit, počkejme na odůvodnění rozhodnutí. My podáme odvolání, odvolací soud rozhodne. Myslím že takové procesní záležitosti v tuto chvíli je předčasné komentovat. Nepochybně je to možnost, ale rozhodnutí bude v každém případě na odvolacím soudu,“ řekl ČTK Ištvan.

Kauza začala před třemi lety zásahem na Úřadu vlády a vedla k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Nagyová, kterou si později Nečas vzal za manželku, i tři bývalí zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek vinu od počátku odmítají. Obžaloba tvrdí, že bývalá ředitelka Nečasova kabinetu Nagyová v roce 2012 nezákonně zaúkolovala tajnou vojenskou službu, aby sledovala tehdejší Nečasovu manželku.

„Ze všech tehdy vznesených obvinění nebylo do dnešního dne soudem potvrzeno ani jediné. Naopak stát zaplatil vysoké odškodné za nezákonné vazby tří bývalých poslanců,“ uvedl Benda. Nečas a další lidé jsou podle něj již tři roky vláčeni po soudech a skandalizováni uniklými nebo přehrávanými odposlechy jen kvůli tomu, že lidé odpovědní za zásah se mohli své odpovědnosti vyhýbat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…