Bernd Posselt: Vyhnání nebylo vedlejší škodou druhé světové války, byl to naplánovaný válečný zločin

24.05.2015 16:42

Nejvyšší představitel Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernd Posselt se na šestašedesátém sjezdu organizace vyjádřil k odsunu Němců z Československa po druhé světové válce.

Bernd Posselt: Vyhnání nebylo vedlejší škodou druhé světové války, byl to naplánovaný válečný zločin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bernd Posselt

„Je pro nás zásadní, aby se bez zkrášlování a bez zamlčování mluvilo o zločinech vyhánění ve smyslu už nikdy více,“ prohlásil Posselt, podle něhož jen tak lze dosáhnout toho, že už se tyto zločiny nebudou stále dokola opakovat. „Vyhnání nebylo vedlejší škodou druhé světové války, byl to chladnokrevně naplánovaný válečný zločin,“ řekl dále.

Posselt také zdůraznil, že SL nechce popírat příčinné souvislosti a že si je vědomo toho, že někteří sudetští Němci se v době nacistické vlády vážně provinili. „Neexistuje ale žádná kolektivní vina. Vina je osobní kategorie,“ uvedl.

Česko-německé smíření i poděkování předsedovi lidovců

Poválečný odsun dnes odsoudil také bavorský premiér Horst Seehofer, který je z titulu své funkce patronem sudetských Němců. „Vyhnání sudetských Němců bylo a zůstává zločinem proti lidskosti, velkým bezprávím. To patří k pravdě a je to třeba říct,“ prohlásil za několikatisícového aplausu. Podle něj však v Česku stále roste ochota přiznat pravdu o okolnostech odsunu. „Češi a sudetští Němci jsou na cestě ke smíření a tento proces není možné zvrátit,“ řekl.

O potřebě smíření sudetských Němců s Čechy mluvil ve svém půlhodinovém monologu i Posselt. Dobrým příkladem jsou podle něj spolupráce při obnově pohraničí a společné hledání kořenů jednotlivých obcí. Předseda SL se naopak vůbec nezmínil o dekretech československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě byli sudetští Němci po druhé světové válce zbaveni občanství a majetku, než byli vysídleni. Benešovy dekrety přitom v minulosti byly na sudetoněmeckých sjezdech pravidelně terčem tvrdé kritiky.

Nejvyšší představitel sudetských Němců rovněž ocenil krok města Brna, které vyjádřilo lítost nad odsunem německy mluvícího obyvatelstva, při němž zemřelo 1 700 lidí. Poděkoval i českému vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL), který na sjezdu vystoupil prostřednictvím předtočené zdravice a oslovil sudetské Němce jako krajany.

Došlo i na změnu stanov

Sdružení podpořilo i změnu stanov, ze kterých například zmizela zmínka o vracení zkonfiskovaného majetku. To podle sudetoněmeckých představitelů zlepší vztahy s Českem. „Předsednictvo nyní uvedlo do chodu reformní proces, který naši předchůdci považovali za nutný už od konce 60. let, ale stále ho tlačili před sebou. Nyní se ho podařilo uzavřít. A úspěch nám dává za pravdu,“ řekl předseda bavorského sudetoněmeckého sdružení Steffen Hörtler.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…