Cyril Svoboda se domnívá, že Rusko myslí svoji hrozbu s ukončením dodávek plynu vážně i vzhledem k tomu, že přestalo dodávat plyn Polsku a Bulharsku, protože neplatili v rublech. „Evidentně to myslí vážně a záleží na tom, jak to kterou zemi zasáhne. Naše země je z 99 procent závislá na dodávkách plynu z Ruska. Je potřeba říci, že do Polska se dodává plyn podle dohod, které v roce 2022 stejně končí. Polsko je tedy v jiné situaci a má vybudovány alternativy. Je relativně připraveno, má zásoby na jeden a půl měsíce a šlo o očekávatelný krok,“ řekl redakci.
Jak velkým rizikem je tedy pro Evropskou unii, že trvá na neplacení plynu v rublech? Bývalý ministr zahraničí uvedl, že podstatná je jednota členských států. Avšak ta už se začíná drolit a mnoho firem, které plyn nakupují, už platí v rublech, případně se jejich platby v bankách do této měny převádí. „Jakmile se to v Evropské unii začne drolit, bude lépe přistoupit na podmínky placení v rublech, protože aby některé země platily v rublech a jiné ne… to může být to nejhorší, co nás potká,“ podotkl Cyril Svoboda.
Jestli chceme udržet český průmysl a pomoc Ukrajině, potřebujeme plyn
V tomto ohledu vnímá jako problematické, že míra závislosti členských států Evropské unie na ruském plynu je rozdílná. „A je zde paradox. Jestliže chceme skutečně pomoci Ukrajině s výzbrojí a vším ostatním, musíme mít fungující průmysl – a k tomu potřebujeme plyn. Myšlenka, že se zastaví plyn do České republiky a začne fungovat alternativní zdroj, který zajistí chod průmyslu, je myšlenka naivní. To se nepodaří. Můžeme mít zásoby na určitou dobu, ale že bychom zajistili chod české ekonomiky a pomoc Ukrajině bez plynu, je chybná myšlenka. Musíme se rozhodnout, jestli chceme, aby fungoval český průmysl a pomoc Ukrajině – ale k tomu potřebujeme plyn,“ vysvětlil Svoboda.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že i tato válka – jako všechny ostatní – nakonec skončí smlouvou. Svoboda se domnívá, že má z části pravdu: „Dějiny nás učí, že jsou pouze dvě formy, jak končí válka. Kapitulací, tedy když jedna ze stran kapituluje, nebo smlouvou. Žádný jiný způsob neexistuje. A protože jsem přesvědčen, že Ukrajina Rusko ke kapitulaci nepřinutí a ani Rusko nepřinutí kapitulovat Ukrajinu, tak to skončí smlouvou, ale jaká bude cena smlouvy, to si musejí říci Ukrajinci – za co jsou ochotni bojovat, co stálo za oběti na Ukrajině. V tom jim nemůžeme diktovat, ale smlouva je cesta k míru,“ poznamenal s tím, že by k dohodě mělo dojít co nejdříve, aby už neumírali lidé.
Diplomacie nedoporučuje vystřelit dopředu, co je na začátku
Český premiér Petr Fiala (ODS) poletí do Bílého domu. O čem bude s Američany jednat? „Témat je více, možná i dodávka zkapalněného plynu. To by znamenalo dopravit plyn loděmi, vybudovat terminály, zajistit alternativní náhrady… i o tom mohou jednat. Ale znovu musíme myslet na vlastní zájmy, aby české hospodářství fungovalo včetně pomoci Ukrajině,“ sdělil. Během setkání prý půjde především o demonstraci dobrých přátelských vztahů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová