Bezpečnostní analytik Schneider na seznamu Chovancova „ministerstva pravdy“? Petr Žantovský prozrazuje, s jakou dezinformací se prý opět vytasil redaktor od Bakaly

19.08.2017 11:22 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Politické elity slepě věří v cenzuru provozovanou mechanickým zablokováním přístupu k informacím, jak s tím začaly vyhledávače typu Googlu, protože nechápou, že cenzura je největší překážka demokracii. Petr Žantovský v té souvislosti vypráví příběh nezveřejněného článku, který se týkal režimu nepohodlného bezpečnostního analytika Jana Schneidera. Zamýšlí se také nad tím, zda politikům vadí názor člověka, který se zúčastňuje aktivit na podporu míru a proti válce, proto, že jsou momentálně u koryta, do něhož jsou podle jeho slov sypána chutná sousta.

Bezpečnostní analytik Schneider na seznamu Chovancova „ministerstva pravdy“? Petr Žantovský prozrazuje, s jakou dezinformací se prý opět vytasil redaktor od Bakaly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Pravidelný přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdnu se tentokrát všemi příspěvky bude nějak týkat cenzury a nového kádrování v rámci studené války, která začíná nabírat na obrátkách. „Politický záměr omezovat a nějakým způsobem cenzurovat svobodnou výměnu informací v rámci naší země i celosvětově existuje. Je to politicky daný zájem, který má své zasazení právě v této studené válce, jež probíhá mezi NATO a Ruskem, respektive Čínou a dalšími mimo NATO stojícími subjekty, co mají nějaký vliv na důležité události. Po rychle odvolaném nedávném pokusu Seznamu došlo k podstatně výraznějšímu zásahu, a to ve společnosti Google a ve Facebooku. V minulých dnech implementovaly nový algoritmus vyhledávání na svých stránkách a v něm zadaly restriktivní opatření, které při vyhledávání dopředu filtruje nežádoucí stránky a nežádoucí informace,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Pro stránky WikiLeaks to znamenalo pokles návštěvnosti kolem třiceti procent, u portálu Democracy Now! šlo zhruba o pokles 36  procent. „V případě portálu World Socialist Web Site, který byl u Googlu asi ve zvláštní nemilosti, se to dotklo až 70 procent návštěvnosti. I když lidé chodí na některé portály přímo bez prostředníka, jímž může být třeba Seznam, Google nebo jiné vyhledávače, tak mnozí na ně klikají v rámci své přítomnosti na vyhledávači. A jestliže vyhledávač najde zvolené slovo a poskytne určitý počet informací nebo odkazů, tak pracujete s těmi, které vám poskytne. Vyhledávač se v tu chvíli stává úžasným cenzorem a gatekeeperem, hlídačem brány, propouštěčem. Mně to trošku připomíná Kafkovu metaforickou povídku Před zákonem, která spočívá v tom, že člověk přijde ke dveřím zákona a říká, že chce pustit dovnitř a dobrat se zákona,“ poznamenává mediální analytik.

Boj s americkým broukem vystřídal boj s hnusnými dezinformacemi

Problém je v tom, že před dveřmi do zákona stojí hlídač a říká mu, že ho tam nemůže pustit. Protože brána k zákonu je jako vždy otevřena a dveřník ustoupí stranou, shýbne se muž, aby se podíval bránou dovnitř. Když to dveřník zpozoruje, zasměje se a řekne: „Jestliže tě to tak láká, zkus tam vejít přes můj zákaz. Ale pamatuj si: Já jsem mocný. A jsem jen nejnižší dveřník. Sál za sálem však stojí dveřníci, jeden mocnější než druhý. Už na třetího z nich se ani já nemohu podívat.“ Jde tedy o systém gatekeepers, hlídačů bran. „Ten člověk léta sedí u bran zákona a snaží se toho hlídače přesvědčit, aby ho pustil dovnitř, protože je to jeho svaté právo. Časem zestárne, a když umírá, tak ten hlídač na něj ještě volá: ´Tudy nemohl být nikdo jiný vpuštěn, neboť tento vchod byl určen jen pro tebe. Teď půjdu a zavřu ho.´ Tak to je taková metafora, která mě napadla, když jsem si četl o tom Googlu,“ přiznává Petr Žantovský.

Google a jiné vyhledávače podle něj naprosto suverénním způsobem zneužívají své ne snad monopolní, ale zcela určitě dramaticky převažující postavení na trhu k politické cenzuře. „Jsou to od nich stále tytéž fráze, které někde někdo vyprodukoval, nevím, jestli v Langley nebo v jiné podobné organizaci, ale jsou to ty falešné zprávy, konspirační teorie, dezinformace, propaganda. Z historie mi to připomíná amerického brouka, který se zasloužil o naši neúrodu a sucho v roce 1947. Tehdy jsme bojovali proti americkému broukovi, teď bojujeme proti hnusným dezinformacím odněkud, které mají uškodit naší úžasné západní civilizaci. Já si myslím, že civilizace není ani východní, ani západní. Civilizace buď je, nebo není. Buď to je civilizovaný svět, nebo to není civilizovaný svět,“ upozorňuje mediální odborník.

Slepá víra politických elit v cenzuru zablokováním přístupu k informacím

Má pocit, že jsme z půdorysu civilizace, na němž bychom se měli pohybovat, vykročili hodně daleko. „A teď neříkám ani na východ, ani na západ, neurčuji světovou stranu. Jen říkám, že jsme vykročili pryč od té civilizace, protože to, co teď začali praktikovat hlídači našich informačních kanálů, například tedy Google, je něco tak anticivilizačního. Civilizace přece spočívá na tom, že máte dostatek informací, abyste se mohl dostatečně kvalitně a kvalifikovaně rozhodovat. Většinou, když informace nemáte, se nemůžete kvalifikovaně rozhodovat. A to je půda nikoli pro civilizovanou a demokratickou společnost, ale pro diktaturu a nějakou oligarchii, monarchii, prostě systém založený na vládě silného jedince, skupiny či elity. A rozhodně ne na vůli lidí. Je to zcela proticivilizační a je to také zcela protismyslné, protože lidé si ty informace najdou,“ nepochybuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

17:20 Jsem zděšen, kolik je tu dezolátů, rozesmál Erik Best sál a řekl pravdu o Ukrajině

Komentátor Erik Best vystoupil na Konzervativním kempu, který se koná tento víkend v hotelu Jezerka …