Mikula popřel, že by chování islamistů plynulo z genů, a připomněl také, že i v Bibli nalezneme doporučení k zakrývání žen. Zdůraznil, že také atentátníci na Hitlera či bratři Mašínové by mohli být v dnešní době považováni za teroristy. Tito teroristé jsou pro nás hrdiny a byli schopni se obětovat pro lepší věc. „Musíme pochopit, že stejně to vidí i současní teroristé. Jaké však jsou ty naše hodnoty, které máme bránit?“ ptal se Mikula. Podle něj jsou to především respekt, svoboda a tolerance odlišných názorů. „V Guantánamu zavíráme domnělé teroristy bez žaloby a soudu. Jestli našimi hodnotami byly právo na spravedlivý proces a nemožnost někoho odsoudit bez prokázání viny, tak Guantánamo to převrací všechno naruby. Tam je nejdříve zavíráme a pak řešíme, jestli opravdu něco provedli. Mučením teroristů svoji bezpečnost nezvýšíme,“ uvedl. Vysvětlil, že mučený řekne cokoliv, aby ho nechali být, tedy i zkreslené či mylné informace a místo chytání skutečných teroristů pak můžeme jít po špatné stopě.
Svoboda slova je ohrožena
Zmínil také nebezpečnost neustálého monitorování. „Dnes Spojené státy a Francie doslova monitorují internet, telefony a mají obrovské databáze se sledovanými daty, ale to je porušení hodnot. Lidé nemají být pronásledováni do doby, než něco provedou. Roli zde hraje i lidský faktor, kdy analytici jsou natolik zahlceni sledováním normálních lidí, že lehce přehlédnou teroristy,“ sdělil Jan Mikula s tím, že teroristé při útoku ve Francii použili i SMS zprávy, a i když byli na seznamu nebezpečných osob, tajné služby byly natolik zahlceny, že nebezpečí nevyhodnotily správně. Podle něj je ohrožena i svoboda slova a nejvíce se to projevuje právě na vysokých školách ve Spojených státech. „Záběry diskutujících už nejsou pravda. Teď existují videa, jak jsou přemlouváni, aby nevystupovali, a někde je možné mluvit otevřeně a s kontroverzními názory jen v určitých prostorách univerzit,“ popisoval a mluvil i o nebezpečí zakazování knih.
Když si lidé budou moci přečíst například Mein Kampf i jiné knihy, lépe dokážou problematiku pochopit, otevřeně o nich debatovat, a tak se lépe obrnit. „Cenzurou ničeho nedosáhneme,“ řekl. Vyjmenoval devět věcí, které by měly naši společnost lépe připravit na budoucnost. Kromě ochrany svobody slova je to i problematika zbraní. Ozbrojená společnost je podle Mikuly bezpečnější než neozbrojená. Špatní lidé, kteří neposlouchají zákony, je budou mít stejně. „Hitler se za druhé světové války vykašlal na Švýcarsko, protože věděl, že prakticky v každém domě jsou zbraně a udržet tuto zemi by bylo velmi nákladné a náročné. Pokud Evropská unie omezí zbraně, vezme je těm dobrým,“ uvedl. Kritizoval i kvóty a uzavření hranic, protože posílat imigranty někam, kam nechtějí a kde je nechtějí, to nemůže fungovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová