Biologický rasismus se mění v kulturní, varuje publicista Hvížďala. A Merkelová...

13. 1. 2016 23:00

Spisovatel Ivan Binar, novinář a spisovatel Karel Hvížďala a komentátor Českého rozhlasu a někdejší redaktor Rádia Svobodná Evropa v Mnichově Radko Kubičko diskutovali ve středečních Událostech, komentářích České televize o Německu a uprchlících. Shodli se na tom, že Německo prochází složitou dobou, ale může ji zvládnout. Kancléřka Angela Merkelová pořád má tak vysokou podporu, že jí může závidět i Andrej Babiš (ANO).

Biologický rasismus se mění v kulturní, varuje publicista Hvížďala. A Merkelová...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Binar má za to, že se Němci dokážou s uprchlickou krizí vyrovnat. „Nezmění to tamní demokracii,“ konstatoval. Hvížďala přidal jiný pohled. „Dřívější biologický rasismus, který byl v Německu potlačen po druhé světové válce, se změnil v kulturní rasismus,“ poznamenal novinář Hvížďala. Svou roli v tom hrají sociální sítě jako zásadní platforma, která nepodléhá prakticky žádné kontrole.

Kubičko připomněl, že se mění celé Německo, ale to se mění celá léta, např. od dob spojení východní a západní části země. Německo to zvládá a věří, že to může zvládnout. Německá kancléřka Angela Merkelová se ostatně stále těší podpoře velké části společnosti. Kdyby naši politici měli podobnou podporu, mohli by si gratulovat, to u nás nemá ani Andrej Babiš,“ upozornil komentátor. Demokracii je ale třeba udržovat a platí to i v Německu. Pokud chtějí tamní politici uspět, musejí aktivně řešit problémy a opravdu se o to pokoušejí.

Podle Binara se teď žádná zásadní společenská změna neodehrává, byť Němci obavy mají a jsou to obavy logické. „U nás je ale postoj k cizincům možná ještě horší než v Německu,“ upozornil spisovatel. Odsoudil však tzv. politickou korektnost. To není nic jiného než lhaní, je to natírání pravdy na růžovo.

V pořadu došlo i na mlčení médií o silvestrovských útocích. Hvížďala připomněl, že média musejí všechny informace ověřovat, proto o útocích informovala se zpožděním. Nakonec se podíval i za moře. „Američané se nám smějí. Oni říkají, my tady máme 12 milionů nelegálních přistěhovalců a umíme s tím žít. Vy máte v Evropě asi dva miliony uprchlíků a křičíte. Musíte se znovu naučit, že s sebou život nese určitá rizika,“ zaznělo z úst Hvížďaly. I on se domnívá, že postavení kancléřky Merkelové je zatím neotřesené.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

20:49 Ocenění musí rozdávat vážený prezident, jinak jej znehodnocuje. Dnes je důstojnější to odmítnout. Byli jsme na demonstraci za Hermanova strýce Bradyho, který dorazil osobně

REPORTÁŽ „Řeknu vám jednu věc, co mi na vás vadí. To, že nechodíte k volbám. Jde o demokracii,“ vytk…