Bojovník za pravdu Miloš Zeman rozbouřil New York: Obří sál vestoje burácel při každém jeho slově. Byli jsme u toho a vše zaznamenali

19.09.2017 2:58

Důležitým tématem současného světa je pro nás nedostatek odvahy. Izrael potřebuje skutečnou solidaritu ostatních států bez podmínek, sdělil během svého projevu prezident Miloš Zeman na půdě věhlasné židovské nadace Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation v New Yorku při přebírání ceny Bojovníka za pravdu.

Bojovník za pravdu Miloš Zeman rozbouřil New York: Obří sál vestoje burácel při každém jeho slově. Byli jsme u toho a vše zaznamenali
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman přebírá ocenění Bojovník za pravdu
Prezident Miloš Zeman byl v pondělí večer v New Yorku na prestižním setkání amerických i světových reprezentantů židovské komunity vyznamenán cenou Bojovník za pravdu. Hlava státu ocenění získala za celoživotní podporu Státu Izrael a židovské myšlenky obecně. 
 
Našeho prezidenta na pódium před VIP publikum oslavným projevem plným superlativů o České republice, Československu a samotném Zemanovi uvedl slavný americký miliardář, filantrop a prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder.

Anketa

Ředitelka Kohoutová se nemusí omlouvat ,,hidžábnici". Souhlasíte s rozhodnutím soudu?

hlasovalo: 15705 lidí
 
Miloš Zeman začal i skončil velkolepě za bouřlivého aplausu vestoje. „Čelíme hrozbám současného světa a pouhé slovo solidarita nestačí," zmínil Zeman ve svém děkovném projevu na půdě nadace. „My se musíme ptát, jaká jsou ta rizika a hrozby a která z nich představují riziko i pro židovský stát Izrael," uvedl Zeman. Podle Zemana je takovým rizikem islámský terorismus, o kterém hodlá vystoupit na plénu v OSN.

„Důležité téma je nedostatek odvahy. Hovořme o tom, hovořme o zbabělosti, váhavosti, pokrytectví,“ zmínil Zeman. „Hovořme také ale o solidaritě s podmínkami,“ doplnil v narážce na to, jak ke státu Izrael přistupují některé jiné státy. Všechny demokratické země podle Zemana uznávají, že každý suverénní stát potřebuje mít hlavní město, bezpečné hranice. Jen v případu státu Izrael s tím některé země mají podle Zemana problém a připojují slůvko „ale“. Jeruzalém tak podle nich hlavním městem státu Izrael být nemůže, uvedl Zeman. Stejně tak jako Izrael nemá právo vojensky reagovat na odpalované rakety palestinských radikálů z pásma Gazy. Takový přístup je podle Zemana onou „solidaritou s podmínkami“.

„My ale potřebujeme plnou solidaritu, bez podmínek,“ uvedl Zeman. „Potřebujeme novou svíčku proti temnotě, konkrétní činy a ne jenom slova,“ doplnil. Jednou takovou svíčkou by podle Zemana mohlo být přemístění ambasád demokratických států z Tel Avivu do Jeruzaléma. „To jsem před lety navrhoval české ambasádě. Potřebujeme konkrétní kroky ke skutečné a bezpodmínečné solidaritě,“ upřesnil.    

Celý projev Miloše Zeman na galavečeru "4th Annual The Algemeiner Jewish 100":

Pane prezidente, dámy a pánové, šalom!
 
Díky za milé pozvání. Jsem velmi rád, že tu jsem. Před dvěma lety na kongresu AIPAC jsem parafrázoval známý slogan Johna Kennedyho: Ich bin ein Berliner (jsem Berlíňan). A řekl jsem: Jsem Žid (I am a Jew). A mi Jehudi. Každopádně, toto nestačí. Tváří v tvář rizikům současného světa pouze verbální forma solidarity nestačí. 
 
Jaké je riziko současného světa, kterému čelí židovská komunita a stát Izrael? Zaprvé to je islámský terorismus, o kterém budu mluvit zítra na Valném shromáždění OSN. A protože nejsem zdvořilý, nebudu mluvit o mezinárodním terorismu, nýbrž o islámském terorismu. Ale téma, které je důležité pro naši debatu, je něco jiného. Pojďme se bavit o nedostatku odvahy. Pojďme se bavit o zbabělosti, o váhání, o pokrytectví. O solidaritě, která je podmíněná. Říkám jí „solidarita, ale“. Dám vám pár příkladů: Ano, samozřejmě, podporujeme stát Izrael, ale není to židovský stát Izrael. Ano, podporujeme, aby každá země měla své hlavní město, ale nepodporujeme, aby hlavním městem byl Jeruzalém. Ano, plně podporujeme právo Izraele na bezpečné hranice, ale Golanské výšiny nemohou být součástí izraelského území. A tak dál, a tak dál. Každý vrah z Palestiny je bojovníkem za svobodu. A pokud někdo pošle raketu z pásma Gazy do Izraele, odsuzujeme to, ale nemůžete reagovat tím, že sami budete bombardovat pásmo Gazy. To je samá solidarita, ale, ale… 
 
A tato ale naprosto odporují tomu, čím solidarita je. My potřebujeme solidaritu bez ale. Jinými slovy, potřebujeme bezvýhradnou solidaritu pro Židy a Stát Izrael. Co s tím máme dělat v současnosti?  Teď potřebujeme svíčku proti tmě. Potřebujeme konkrétní činy a ne slova. A takovou svíčkou by mohlo být přemístění ambasád demokratických států z Tel Avivu do Jeruzaléma. Takové přemístění české ambasády jsem navrhoval před čtyřmi lety při své návštěvě Izraele a premiér Netanjahu mi tehdy řekl: pokud se to podaří, daruji vám vlastní dům. Doufám, že tento jeho slib stále platí. Poté, co podobnou věc, jako já, slíbil Donald Trump, jde možná o dostatečný impuls pro některé odvážné země. 
 
Takže, toto je konkrétní řešení, konkrétní gesto, konkrétní krok k opravdové solidaritě a ne jen k té slovní. Milí přátelé, dovolte mi zakončit poslední větou staré židovské modlitby: příští rok v Jeruzalémě! Děkuji!
 
Autoři: Jonáš Kříž, Radim Panenka

autor: jok

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

odklad

Dobrý den, hodně se teď řeší odklady do škol. Zajímalo by mě, proč v tomto směru vedeme? A jak se díváte na jejich zrušení, jak někteří navrhují? Máte dojem, že jsou zneužívány nebo je chyba jinde? Mám s odkladem zkušenost a přijde mi, že by jejich zrušení nadělalo víc škody než užitku. Děkuji za od...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Samková nemusí platit pokutu za „prokletí vylvyslance“. Dneska už by ale neprošlo

6:40 Samková nemusí platit pokutu za „prokletí vylvyslance“. Dneska už by ale neprošlo

Dnes by jí to už neprošlo. Právník Tomáš Tyl glosuje, že Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal advok…