Bojovný mítink komunistů. Schytal to na něm i Jiří Pospíšil, který stál nedaleko

23.05.2014 8:27

REPORTÁŽ Zhruba 150 především starších lidí se ve čtvrtek v Plzni zúčastnilo mítinku KSČM, na kterém byli přítomni stávající europoslanci Miloslav Ransdorf a Jiří Maštálka. Akce byla podmalována nejen bojovnou hudbou, ale z dálky sem doléhaly ohlasy na právě probíhající hokejové utkání mezi Českou republikou a USA. Jak symbolické, říkali mnozí účastníci.

Bojovný mítink komunistů. Schytal to na něm i Jiří Pospíšil, který stál nedaleko
Foto: Václav Fiala
Popisek: Miroslav Ransdorf na mítinku komunistů v Plzni

V úvodu předseda KV KSČM Miroslav Kavij shrnul současnou situaci slovy: „Jsme proti vojenským intervencím Spojených států, kdy umírá mnoho nevinných lidí. Ať už to byla Libye, Sýrie či nedávný státní převrat na Ukrajině. Na druhé straně EU přinesla a bude přinášet spoustu pozitiv pro lidi v ČR. EU je třeba více využívat ve prospěch českých občanů. Je to třeba možnost volného pohybu zboží či možnost vzdělání v různých státech EU nebo čerpání fondů na důležité projekty. Máme možnost Evropu společně měnit tak, aby se stala skutečným přínosem. Nepodceňujme volby. Máme ucelený a reálný program, který má potenciál zajistit změnu ve směřování Evropské unie. Mezi naše priority patří ochrana lidských práv. Přejeme si kolektivnost Evropy. Evropu bez ohrožení státy, které jsou v paktu NATO.“

Šťouchnutí do Jiřího Pospíšila

Dále pokračoval Jiří Maštálka, který nejdříve utrousil malou poznámku k nedalekému stánku TOP 09 a průběžně se zde pohybujícímu Jiřímu Pospíšilovi: „Byl jsem poslanec za KSČM v Evropském parlamentu, a to říkám směrem k jinému kandidátovi, který je na druhém místě jiné politické strany.“ To vyvolalo malé veselí v řadách přítomných. Dále už pokračoval vážně: „V době kampaně jsme si vyslechli mnoho slibů. Mnozí měli možnost ochutnat koblihy bez marmelády, jiní politiku bez obsahu. Musí se mnohé zlepšit v sociální oblasti. Například ochrana zdraví při práci. Společně jsme se v Evropské unii bránili různým hrozbám, jako například pandemii ptačí chřipky. Snažíme se bojovat proti organizovanému zločinu v oblasti drog. Do dokonalosti má Unie ještě daleko. Evropský parlament ještě nemá dost mechanismů pro kontrolu Evropské komise.“

Za co může senátor Čunek

Poslanec a městský a krajský zastupitel Jiří Valenta pak prohlásil: „Přeji si větší, radikálnější a aktivnější přístup k zaměstnanosti. Dále zvýšení bezpečnosti v Evropě jako celku a abychom se konečně vymanili ze struktur NATO a USA.“ Poté pokračoval Miloslav Ransdorf slovy: „Na Evropskou unii v žádném případě nedoplácíme. Čeští úředníci a politici mohou za to, že úspěšnost financovaných projektů z EU je u nás pouze 39 procent. Typickým příkladem takové nekompetentnosti je třeba senátor Čunek. Kdyby přistupoval ke své práci zodpovědně, tak bychom mohli mít více zateplených činžovních domů. Největší katastrofa by byla, když by z eurozóny vystoupili ti, co ji drží. Německo je hlavní profitér této měny.“

Unie krotí zhýralost naší galerky

Kandidát Josef Skála k tomu dodal: „Lidé ocení, že mají možnost pohybu po takovém prostoru, než měli. Evropská unie je krotitelem zhýralostí české galerky při rozkrádání roztodivných fondů. My komunisté si však o ničem iluze neděláme. Kdyby někdo přišel s námětem na euro na samém prahu devadesátých let a vyměnil ho za koruny a dostali bychom ho za koruny ne ve veksláckém, ale v reálném kurzu při té síle tehdejší ekonomiky, tak bych proti přijetí eura nic neměl. Kde je nyní řečeno, že euro vydrží déle než naše měna? Evropě hrozí, že bude vtažena do nové studené války, na které může jen prodělat. Jsme jedinou stranou v ČR, která se tomu staví na odpor. Sociální demokracie postavila do čela Ministerstva zahraničních věcí člověka, který se postavil na stranu americké inscenace, jež se vzepřela zájmům Evropy. Musíme vykonat maximum, aby extrémní pravice nehrála v případě úspěchu ve volbách v Evropském parlamentu takovou roli, jakou očekává. Chceme spravedlivější hospodářskou politiku. Pokud to tak nebude, tak to půjde od deseti k pěti až dojde k velkému třesku - a tomu musíme zabránit.“

K tomu ještě na závěr europolanec Ransdorf doplnil: „Vypadá to, že se ministr zahraničních věcí Zaorálek stane eurokomisařem, takže to si všichni oddechneme, protože jeho angažmá na Ukrajině je otřes. Evropská unie je v krizi, má menší rozpočet a o to víc bude záležet, jak se ty prostředky využijí.“

Setkání pak bylo jako tradičně ukončeno státní hymnou.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…