Brabec: Neschválení dvou evropsky významných lokalit nás může přijít na stamiliony

21. 2. 2016 6:00

Jednorázová pokuta až do výše dvou milionů eur a pak za každý den deset tisíc eur až do vyřešení věci. Takový dopad může mít na český stát rozhodnutí vlády zamítnout opatření na ochranu přírody ve třech lokalitách v Česku, přestože u dvou to Evropská komise přímo požadovala. V rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Brabec: Neschválení dvou evropsky významných lokalit nás může přijít na stamiliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Evropská komise požadovala ochranu sedmi konkrétních lokalit v naší zemi. Údolí Labe u Děčína, kde se počítá se stavbou jezu, a Louky u Přelouče, které má protnout umělý kanál, se tak na seznam Evropsky významných lokalit (EVL) nedostaly.

Bylo jasné, že tyto dvě lokality přinesou největší rozpory

Brabec přiznal, že v těchto případech došlo na střet ochrany přírody a veřejného zájmu na splavnění Labe. „My jsme hájili zájmy přírody, někteří kolegové, ale i kraje či obce pak zájmy dopravy nebo územního rozvoje. V případě těchto dvou lokalit bylo jasné, že přinesou největší rozpory,“ uvedl ministr.

Připomněl, že zařazení Labského údolí na seznam EVL bylo Evropskou komisí požadováno už v roce 2005, krátce poté se začalo mluvit o Loukách u Přelouče neboli Slavíkových ostrovech. „Tudíž se o tom ví dlouho, ale doposud nebyla vůle to předložit,“ vysvětlil.

Doplnil, že na vládě argumentoval i tím, že zařazení lokalit na tento evropský seznam automaticky neznamená stopku připravovaným investičním záměrům. Jen to prý znamená, že se v rámci EIA hodnotí konkrétní negativní vliv na cennou přírodu, a to z celoevropského pohledu, tedy přísněji. „Ale je třeba říci, že u drtivé většiny Evropsky významných lokalit – a dnes jich je v Česku tisíc sto jedenáct – k žádným zásadním střetům mezi stavbami a přírodou nedochází,“ podotkl ministr.

Bude na EK, zda naše argumenty přijme

A vysvětlil, co bude nyní následovat: „Usnesení vlády včetně zdůvodnění pošleme Evropské komisi. Pak bude na ní, zda naše argumenty akceptuje. Třeba si může říct, že Česko splnilo drtivou většinu požadavků a přestane na Labském údolí a Slavíkových ostrovech trvat. Nebo třeba jen na jedné z nich. Obecně po nás komise požaduje stovky věcí a někdy je nesplníme úplně na sto procent. Přesto se stává, že je úspěšně obhájíme,“ řekl.

Ale na druhé straně může nastat i tato nejhorší možná varianta: „Komise bude na Česko vyvíjet tlak a využije nástroje k prosazení požadavků vyplývajících z unijních předpisů. Infringement může znamenat, že budou zastaveny dotace pro některé projekty, například v lodní dopravě. Záleží na komisi. Pokud ale ani v této fázi rozpor neodstraníme – tedy nedoplníme vyžadovaná místa na seznam – může přijít žaloba na Česko k Evropskému soudnímu dvoru. A v případě odsouzení je scénář poměrně jasný: jednorázová pokuta zpravidla ve výši dvou milionů eur a pak za každý den deset tisíc eur až do vyřešení věci. A pozor! Platit budeme i poté, co česká vláda případně couvne, protože se bude čekat, než se zastaví soudní řízení. To může trvat měsíce. Zmíněné částky jsou přitom spíše spodní hranicí,“ varoval ministr životního prostředí Richard Brabec.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Migranty prostě přijmete, podepíšeme to za vás. Brusel prý plánuje podpis dokumentu, který nám znemožní bránit hranice

8:08 Migranty prostě přijmete, podepíšeme to za vás. Brusel prý plánuje podpis dokumentu, který nám znemožní bránit hranice

Ekonom a publicista Martin Kunštek upozorňuje čtenáře ParlamentníchListů.cz na dokument, který připr…