Britský ministr varuje: Porážka IS problém fundamentalismu neodstraní

13.02.2016 20:41

Porážka radikálního hnutí Islámský stát (IS) neodstraní problém náboženského fundamentalismu. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově před tím varoval britský ministr zahraničí Philip Hammond. Podle něj musí Západ podporovat umírněné muslimské země v boji s extremisty, protože jen umírněný islám může fundamentalismus potlačit.

Britský ministr varuje: Porážka IS problém fundamentalismu neodstraní
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

„IS je jen aktuální projev násilného extremistického islámu. A i když jsem si jistý, že tuto organizaci zničíme, nebude tak snadné zničit ideologii, která za ní stojí,“ řekl Hammond. Upozornil, že islamisté se nehlásí jen k IS a nepůsobí jen na Blízkém východě, ale vytvořili řadu teroristických organizací v mnoha zemích světa.

„Islámský stát porazíme, o tom není pochyb. Ale problém je, že jeho příčiny jsou daleko hloub,“ připojil se k Hammondovi český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „I když porazíme tu současnou podobu terorismu, tak to bohužel nebude znamenat, že se vypořádáme s kořeny tohoto jevu. Ty jsou hlubší a chce to daleko dlouhodobější zápas, který není jenom bojiště v Sýrii nebo bojiště v Iráku,“ řekl Zaorálek českým novinářům.

„Kořeny extremismu a terorismu jsou ve frustraci určité části společnosti jak v arabském světě, tak, jak se ukázalo, dílem dokonce v evropském světě samotném. A tyhle kořeny bohužel budou i po zániku Islámského státu živit další podobné hnutí,“ řekl Zaorálek. „Boj s tímto zlem je složitější a chce daleko důkladnější strategii. Je to zápas o hlavy a srdce mladých lidí, kteří hledají cestu životem,“ uvedl.

Podle britského ministra je třeba řešit problém islamismu ve spolupráci s muslimskými zeměmi

Podle Hammonda teroristé zneužívají falešnou interpretaci velkého světového náboženství k tomu, aby oslovili lidi, kteří mají pocit beznaděje. „Kvůli tomu má náboženský fundamentalismus hlubší kořeny a delší dosah než měly komunismus a fašismus,“ řekl britský ministr. Současní extremisté navíc podle něj mají výhodu proti svým předchůdcům, že díky novým technologiím mohou snáz šířit své nenávistné poselství.

Podle britského ministra je třeba řešit problém islamismu ve spolupráci s muslimskými zeměmi. „Zatímco Západ čelí bezpečnostnímu problému, islámský svět stojí před existenční hrozbou. Fundamentalismus a umírněný islám jsou nekompatibilní a přežít může jen jeden z nich. A my v neislámských zemích bychom se raději měli postarat o to, že to bude ten správný,“ řekl Hammond.

Zdůraznil, že Západ musí podporovat islámské státy, aby samy bojovaly proti domácímu náboženskému extremismu a bránily radikalizaci svých občanů. „Některé (muslimské) země s tím už začaly, ale obávám se, že jsou v menšině. Některé státy problém víceméně ignorují, další nadále tvrdí, že to je extrémní hrozba, která je k nim zavlékána zvenčí, a odmítají se pečlivě podívat na to, co se děje v jejich vlastních školách, mešitách a věznicích,“ řekl Hammond.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

4:40 „Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

Po smrti zpěváka Josefa Laufera mnozí připomínají jeho píseň o Svobodné Evropě a kapitánu Minaříkovi…