Britský premiér Cameron by rád uspíšil referendum o vystoupení z EU

04.01.2015 15:14

Britský premiér David Cameron dnes řekl, že by rád uspořádal slíbené referendum o dalším členství Británie v EU dříve než v roce 2017, jak dosud plánoval. Také varoval evropské partnery, že nevylučuje odchod země z Unie, pokud od nich neobdrží reformy, které požaduje. Cameron to uvedl v televizním rozhovoru před jednáním s kancléřkou Angelou Merkelovou ve středu v Londýně.

Britský premiér Cameron by rád uspíšil referendum o vystoupení z EU
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Cameron pod tlakem euroskeptiků ve své Konzervativní straně a stále populárnější protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) slíbil vyjednat s ostatními 27 členy Unie získat pro Londýn zpět některé pravomoci z Bruselu. Také se zavázal, že v případě vítězství v parlamentních volbách letos v květnu uspořádá v roce 2017 na základě nově dojednaných podmínek referendum o setrvání Británie v Unii.

„Referendum se musí konat dříve než na konci roku 2017. Byl bych rád, kdybychom to mohli udělat dříve. Čím dříve budu moci splnit tento závazek o novém vyjednání (podmínek pro Británii) a referendu, tím lépe," řekl stanici BBC.

Omezení počtu přistěhovalců

Přestože si Cameron podle agentury Reuters stále přeje setrvání Británie v EU, dnes řekl, že nebude moci „nic vyloučit", pokud nedosáhne změn, které požaduje. Již dříve připustil, že tyto změny si vyžadují úpravy unijních smluv, k čemuž je potřeba souhlas všech členů EU. Požaduje především, aby Británie mohla omezit počet přistěhovalců z ostatních zemí EU. Merkelová, s níž hodlá tuto a další otázky ve středu projednat, již dříve ale dala jasně najevo, že nepřipustí, aby se oslabila unijní pravidla pro volný pohyb pracovních sil. Podobně se již vyjádřilo například i Polsko.

Nadcházející květnové hlasování se jeví jako nejtěsnější volební souboj v moderních dějinách země. Předvolební průzkumy dávají malý náskok hlavní opoziční Labouristické straně, ale podle mnoha analytiků žádná strana nejspíš nezíská většinu. To možná povede k další koaliční vládě dvou či dokonce tří stran. S konzervativci nyní vládnou proevropští liberální demokraté.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …