Brněnský primátor otevřeně: Bude to pro nás velká změna, ale limitované množství uprchlíků budeme muset přijmout

01.09.2015 23:28

Problematika uprchlíků byla hlavním tématem i prvního zářijového vydání pořadu Události, komentáře. S moderátorem Danielem Takáčem diskutovali brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), Lukáš Curylo, ředitel Charita ČR a starosta Zastávky u Brna Petr Pospíšil (ČSSD).

Brněnský primátor otevřeně: Bude to pro nás velká změna, ale limitované množství uprchlíků budeme muset přijmout
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Nejprve ale v pořadu zaznělo, že Německo uvedlo, že nepřijme žádného Syřana, který neprošel řádným azylovým řízením. Náš západní soused tak popřel původní informace, že přijme všechny obyvatele Sýrie, kteří o to požádají.

Pospíšil upozornil na to, že zařízení pro uprchlíky nacházející se v Zastávce u Brna je umístěno jako jediné v ČR uprostřed města. Většina migrantů sem přemístěných prý nemá zájem zůstat v ČR, a proto prý nejsou ochotní dodržovat pravidla. Podle Pospíšila lze cizince do naší společnosti integrovat jen v případě, že o to dotyčný vůbec stojí.

Charita je ochotná najít rodiny, v nichž by se uprchlíci mohli integrovat

Curylo uvedl, že Ministerstvu vnitra Charita ČR nabídla, že najde vhodné rodiny, v nichž by k integraci mohlo dojít. Protože k nám ale nemíří lidé, kteří by tu chtěli zůstat, vše zatím zůstává jen ve fázi komunikace a příprav s vnitrem.

Nabídnout skutečnou integraci, ne umísťovat migranty do ghett

Vokřál pak doplnil, že na úrovni brněnské Masarykovy univerzity probíhají diskuse o tom, že pokud by někdo chtěl zůstat v Brně, co to bude obnášet, nabídnout mu skutečnou integraci, a ne jej jen umístit do ghetta, a vytvořit tak další sociální problém.

Charita prý také upozorňuje, že EU nebyla připravena na masovou imigraci. „Lidé předpokládali, že tu budou žít jako v ráji, prodali svůj majetek. Oni se nemají kam vrátit, nevědí, co mají dělat, žijí v žalostných podmínkách. Ty se budou muset změnit,“ podotkl.

Účastníci diskuse se pak vyjadřovali k výroku německé kancléřky Merkelové, podle které musí existovat společná azylová politika EU. Vokřál si myslí, že společná azylová politika EU by byla třeba, je ale otázkou, jestli EU je toho schopna. „Usnadnilo by to komunikaci mezi jednotlivými zeměmi,“ myslí si brněnský primátor.

Evropa se bude muset o část svého bohatství rozdělit

Pospíšil si ale myslí, že o společnou politiku nejde. „Evropa se bude muset smířit s tím, že část svého bohatství bude muset dát i do jiných zemí,“ uvedl s tím, že se budou muset zlepšit podmínky v zemích, odkud migranti do Evropy utíkají.

Vokřál poukázal na to, že nelze migrantům říci, my vás tady nechceme. A tak prý budeme muset přijmout fakt, že ke sjednocování azylové politiky dojde a migranty budeme muset přijímat. „Chápu, že to pro řadu z nás je velká změna, ale do budoucna budeme muset tuto záležitost řešit, limitované množství migrantů sem budeme muset přijmout,“ myslí si.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…