Brusel je spokojen s ústupky Gazpromu v antimonopolním sporu

13.03.2017 16:36

Ústupky, které navrhuje ruská plynárenská společnost Gazprom, řeší obavy evropských regulátorů ohledně antimonopolních praktik podniku ve střední a východní Evropě. Uvedla to dnes Evropská komise. Zároveň vyzvala zainteresované strany, aby se k návrhům Gazpromu vyjádřily. Ruský podnik se pomocí ústupků snaží ukončit antimonopolní spor s Bruselem a odvrátit pokutu, která by mohla činit až deset procent jeho ročních tržeb.

Brusel je spokojen s ústupky Gazpromu v antimonopolním sporu
Foto: GAZPROM
Popisek: GAZPROM

Evropská komise totiž předloni v dubnu společnost obvinila, že zneužívá své dominantní postavení ve střední a východní Evropě a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže. V osmi zemích regionů včetně Česka pak podle ní znemožňovala firma konkurenci na trhu se zemním plynem. 

Ruský podnik se podle dnešní zprávy komise v návrzích zavázal, že odstraní všechny smluvní překážky pro volný pohyb plynu na trzích ve střední a východní Evropě a učiní kroky k lepší integraci těchto trhů. Slíbil i změny, které zajistí, že ceny plynu budou stanovovány na základě tržních mechanismů.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová věří, že přísliby Gazpromu umožní ničím neomezné dodávky plynu ve střední a východní Evropě za tržní ceny. „Tyto návrhy odstraňují naše obavy týkající se hospodářské soutěže a představují řešení odpovídající pravidlům EU,“ uvedla s tím, že než dojde k rozhodnutí, chce slyšet názory zákazníků i dalších zainteresovaných stran.

Pokud jde o Českou republiku, Evropská komise zdůraznila, že největší obavou je, že Gazprom by mohl bránit volnému přeshraničnímu toku, a izolovat tak český trh. Ve smlouvách s českými zákazníky o dodávkách a přepravě mimo jiné byl zákaz exportu. Fungování českého trhu s plynem se ale podle EK v posledních letech zlepšilo. Od roku 2012 je místní trh lépe propojen se západoevropskými trhy a propojení umožnilo zpětné toky plynu ze západní Evropy. To přimělo Gazprom upravit ceny, a EK tak nevznesla námitky vůči nepřiměřeným cenám v Česku. V roce 2014 také byla pozastavena platnost teritoriálních restrikcí.

Gazprom se v rámci ústupků zavázal, že umožní volný tok plynu přes české hranice a za konkurenční ceny. Gazprom tak ze svých smluv se zákazníky ve střední a východní Evropě, tedy včetně Česka, odstraní veškeré doložky o segmentaci trhu. Díky tomu budou moci čeští zákazníci Gazpromu plyn volně dovážet i vyvážet na další trhy v EU bez jakýchkoliv omezení, která by jim plynula ze smluv s Gazpromem.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…