Brusel schválil obsah tvrdších sankcí proti Rusku. Ovlivní vývoz zbraní i přístup na finanční trhy

29.07.2014 20:25

Diplomaté států Evropské unie dosáhli v Bruselu předběžné dohody o hospodářských sankcích proti Rusku v souvislosti s jeho postupem v ukrajinské krizi. Oznámila to v úterý agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje. Omezení se mají týkat přístupu na finanční trhy, obchodu se zbraněmi a dodávek vyspělých technologií pro ropný průmysl. Zasáhnout mají i obchod se zbožím dvojího určení pro civilní i vojenský sektor.

Brusel schválil obsah tvrdších sankcí proti Rusku. Ovlivní vývoz zbraní i přístup na finanční trhy
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Podle českého velvyslance při EU Martina Povejšila dospěla Unie k závěru, že Rusko v posledních měsících učinilo několik bezprecedentních kroků, které se vymykají platným normám chování států v rámci mezinárodního společenství. „EU dospěla k přesvědčení, že je potřeba vyvodit určité důsledky. Svou měrou k tomu samozřejmě přispělo sestřelení civilního letadla nad východní Ukrajinou. Do velké míry to změnilo atmosféru uvnitř Evropské unie," řekl ČTK Povejšil.

Sankce zasáhnout nové obchodní kontrakty. Postihnou technologie nutné pro těžbu ropy v moři 

Sankce začnou platit ve čtvrtek, tedy přesně dva týdny po sestřelení malajsijského letadla na východě Ukrajiny, v němž zemřelo všech 298 lidí na palubě. Podle diplomatických zdrojů mají sankce citelně zasáhnout ruskou ekonomiku i konkrétní ruské podnikatele blízké Kremlu. S novými sankcemi nyní musí ještě formálně vyslovit souhlas hlavní města, pak budou oficiálně zveřejněny.

Podle agentury Reuters se diplomaté dohodli na zásadách, z nichž má nový soubor sankcí vycházet. Postih má zasáhnout výhradně budoucí obchodní kontrakty a nebude se tedy týkat francouzského prodeje výsadkových lodí Mistral Rusku. Sankce se mají dotknout ropného sektoru, ale nikoli těžby zemního plynu, na jehož dodávkách je Evropa v nemalé míře závislá. Budou se týkat například technologií, které Rusko potřebuje pro těžbu v moři a v klimaticky obtížných podmínkách, tedy především v Arktidě.

Důsledky Moskva pocítí až na přelomu letošního a příštího roku

Zboží možného dvojího užití nebude možné do Ruské federace vyvážet v případě, že koncovým uživatelem bude zbrojní sektor. Pomocí takového zboží lze vyrábět zbraně, výbušná zařízení nebo raketové systémy. „Sem může patřit prakticky cokoliv, například software nebo strojírenské výrobky," vysvětlil prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek serveru Aktuálně.cz. V průměru se přitom zboží tohoto typu prodává do Ruska v objemu 20 miliard eur.

Dopad na Rusko přitom nebude okamžitý, první důsledky by mohla Moskva pocítit zřejmě nejdříve na přelomu letošního a příštího roku, odhadují diplomaté. Zákaz vývozu do Ruska přitom postihne řadu firem v Evropské unii.

Sankce mají platit prozatím rok, po třech měsících je Evropská unie zhodnotí, především ale s ohledem na kvalitu a přesnost jejich nynějšího právního podložení.

Sankce se vztáhnou na další ruské oligarchy, kteří jsou blízcí Putinovi

Podle představ EU má přitom být možné přijatá opatření posilovat či zmírňovat podle ruské reakce. Jaká další konkrétní opatření budou případně v budoucnu přijímat, ale nyní diplomaté unijních zemí neřešili.

Dohodnuta byla dnes také skupina osob, o něž bude rozšířen už existující sankční seznam EU. Do seznamu, v němž je zatím zařazeno 87 lidí a 20 ruských firem, mají být podle agentury AFP nově zařazeni nejméně čtyři ruští oligarchové blízcí Putinovi, kteří těží z anexe ukrajinského Krymu nebo podněcují destabilizaci východu Ukrajiny. Celkem má jít o osm lidí a tři společnosti. Jejich jména se zřejmě objeví v úředním věstníku EU, který má vyjít ve středu večer.

Seznam protiruských sankcí už Evropská unie od vypuknutí ukrajinské krize rozšířila šestkrát. Naposledy koncem minulého týdne do něj zařadila několik jmen vysoce postavených ruských vládních úředníků včetně šéfů několika hlavních ruských zpravodajských služeb. V prvním sankčním seznamu EU přijatém v polovině března bylo 21 jmen.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vfe, čtk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…