Budoucí katalánský premiér razantně vyzval k odtržení od Madridu

10. 1. 2016 19:32

Podle agentury AFP vyzval designovaný katalánský premiér Carles Puigdemont, který by měl ještě dnes stanout v čele regionální koaliční vlády, k zahájení procesu odtržení od Španělska. Nový kabinet Puigdemont povede na základě sobotní koaliční dohody stran, které mimo jiné podporují nezávislost právě na madridské vládě.

Budoucí katalánský premiér razantně vyzval k odtržení od Madridu
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

„Musíme zahájit proces vytvoření nezávislého státu v Katalánsku, aby rozhodnutí katalánského parlamentu byla suverénní,“ uvedl Puigdemont podle agentury AFP ještě před očekávaným zvolením do čela vlády shromážděným katalánským poslancům.

Nový kabinet vznikne na základě sobotní dohody mezi koalicí Společně pro Ano, jež na podzim vyhrála předčasné volby do regionálního parlamentu, a levicovou stranou Kandidátka lidové jednoty (CUP), které mají v katalánském parlamentu většinu. Důvodem, že dohoda o nové společné vládě přišla až nyní, bylo, že se obě strany dlouho nemohly dohodnout na tom, kdo obsadí premiérský post. CUP totiž odmítala dosavadního šéfa regionální vlády Artura Mase, který do poslední chvíle bojoval o své udržení ve funkci.

K dohodě je dohnali nespokojení obyvatelé

Mas to nakonec ale vzdal, neboť hrozily další předčasné volby, jejichž vyhlídka vyvolala mezi oběma uskupeními obavy, že v případě opakování voleb by o svou nynější společnou většinu mohla přijít.

Třiapadesátiletý Puigdemont ze Společně pro Ano, který tedy Mase na premiérském křesle nahradí, byl doposud předsedou sdružení radnic katalánských měst podporujících nezávislost. Proslul jako vytrvalý zastánce nezávislosti regionu čítajícího zhruba 7,5 milionu obyvatel.

CUP je krajně levicovou stranou. Odmítá členství Katalánska v NATO i Evropské unii. Naopak Masova strana je středopravá a vstřícná k podnikatelům. Obě strany mají nicméně společný cíl dospět k referendu, které by rozhodlo o setrvání Katalánska ve španělském království či o odtržení. Madridská ústřední vláda tyto snahy ostře odsuzuje a společně s ústavním soudem se jí zatím daří separatistům klást překážky.

V neděli se rovněž uskutečnila v přední části regionálního sídla vlády Katalánska velká demonstrace nespokojených občanů, na které protestující žádali odtržení nezávislost katalánské vlády právě na té madridské.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sorosův premiér, albánská provokace, vypískaný komisař EU. V Makedonii je to trochu jinak, než vám ukazují v televizi

8:03 Sorosův premiér, albánská provokace, vypískaný komisař EU. V Makedonii je to trochu jinak, než vám ukazují v televizi

Čtvrteční události v makedonském parlamentu pronikly do zpráv všech médií. Za dramatickými obrázky z…