Bydlení i sport jen pro bohaté. Obyvatele Čeladné štvou developeři i golf

20.04.2016 17:18 | Zprávy

ČESKÉ HOSPODÁŘSTVÍ Luxus pro VIP, sport gentlemanů a developerský ráj. Na druhé straně dostává poslední rány zemědělství, lesnictví a staré usedlosti. Zatímco dříve v architektuře asi třítisícové Čeladné dominovaly rodinné domy, dnes návštěvníka při vjezdu do obce vítá veliký billboard s nápisem „Čeladná žije“ a hned za ním developerské sídliště. Trnem v oku je některým místním občanům i evropsky proslulé golfové hřiště.

Bydlení i sport jen pro bohaté. Obyvatele Čeladné štvou developeři i golf
Foto: Xenie Kaduchová
Popisek: Developerská výstavba v Čeladné

„Bydlení je plánováno tak, aby si ho mohli dovolit pouze ti majetní,“ kritizuje obyvatelka obce Gina Horylová. A tento názor sdílejí i další občané. Místní obyvatelé kritizují nejen to, že život je tu pouze pro lidi s plnou peněženkou, ale také nárůst dopravy a stavební ruch. Navíc se potřel původní ráz obce. 

S developerskou výstavbou se v Čeladné začalo po roce 2000, kdy zde vyrostlo nové náměstí a téměř 150 bytů. V současné době nabízejí developeři ke koupi poslední volný byt v dokončené zástavbě Park Rezidence Apartmány Čeladná. Zájemce zaplatí za byt 3+kk, o velikosti 85,56 m2, 3 629 111,- Kč. Srovnatelně velký byt v rezidenční výstavbě v Nové Karolině v Ostravě vyjde na 3 112 098,- Kč. Zároveň však lidé z luxusních bytů v Čeladné prchají – například server gohome.cz nabízí tento měsíc 6 bytů, které jejich majitelé prodávají. Na serveru sreality.cz je jich rovných 11, přičemž se může jednat o stejné bytové jednotky.

V obci také mohutně staví soukromí investoři. V roce 2010 bylo nově postaveno 14 rodinných domů, v roce 2014 jich už bylo 22.

Dřív převažovalo zemědělství, lesnictví. Lidé stavěli chaty

Čeladná bývala typicky podhorskou obcí s převažující zemědělskou a lesnickou produkcí. Časy, kdy se zde rozléhalo řezání dřeva, pamatuje pan Karel Marek, kterému patří zdejší pila: „Tahle pila tady stojí asi od roku 1900, ale po 2. světové válce byla přestavěná do nynější podoby,“ uvedl. Pilu získal po roce 1989 v restituci, ale její provoz se zastavil a zaměstnanci odešli. Po krátkém období úspěchů v 90. letech, dostala pila poslední ránu v novém tisíciletí: „Změnily se technologie“, vysvětluje pan Marek a trochu posmutněle dodává: „Teď už se dělá pořez jen toho, co si kdo přiveze.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Parlamentní Listy

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tvým úkolem je migranty v Evropě vítat... Pobřežní stráž EU jako partner pašeráků a neziskovek

10:11 Tvým úkolem je migranty v Evropě vítat... Pobřežní stráž EU jako partner pašeráků a neziskovek

Evropská unie navenek deklaruje, že bojuje proti ilegální migraci. Ve skutečnosti však podle Vlastim…