Byl jsem ve stresové situaci, kterou v době míru nikdo jiný nezažil, vzpomíná pražský exprimátor

17.08.2017 17:37

Když se v roce 2002 k Praze blížila povodeň, kterou celé generace nepamatovaly, tehdejší primátor Igor Němec ujišťoval Pražany, že je všechno v nejlepším pořádku a nemají se čeho bát. Po patnácti letech přišel na tuhle dobu Němec zavzpomínat do čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu. Udělal by dnes něco jinak, kdyby se mohl vrátit v čase? Zeptala se ho Marie Bastlová.

Byl jsem ve stresové situaci, kterou v době míru nikdo jiný nezažil, vzpomíná pražský exprimátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zastupitelé hlavního města Prahy

V roce 2002, kdy Prahu zničila obří povodeň, byl Igor Němec pražským primátorem. „Mám pocit, že občané vůbec netuší, k čemu tehdy došlo. My jsme měli povodňové plány na stoletou vodu a každý, kdo je v záplavové zóně, musí mít plány na stoletou vodu,“ prohlásil hned na úvod. Většina státních institucí na stoletou vodu ale rozhodně připravena nebyla.

„Situace začala být vážná, kdy Prahou protekla stoletá voda, ale voda dál stoupala. V té chvíli už jsme museli improvizovat. Výsledek je taky unikátní. V Praze nikdo nezemřel. V každém větším městě, kam ta povodeň přišla později, třeba v Drážďanech, tam zemřelo hodně lidí,“ prohlásil Němec.

V krizové situaci učinil desítky zásadních rozhodnutí, za kterými si stojí. „Byl jsem v tak stresové situaci, že se nikdo jiný v takové v době míru neocitl,“ oznámil Němec. Problém byl skutečně v tom, že město bylo připraveno na stoletou vodu, ale české hlavní město zachvátila ničivější povodeň.

Tato hrozivá událost prý byla pro Pražany, ale také další obyvatele Česka v jistém smyslu i přínosem, protože po povodních došlo k modernizaci pražského metra. Tato modernizace stála tolik peněz, že by je prý v době míru žádný politik nebyl ochoten vydat.

Igor Němec však není znám jen jako bývalý pražský primátor. Býval také předsedou Úřadu na ochranu osobních údajů. Z této pozice kupříkladu rozhodl, že okradený majitel obchodu udělal chybu, když zveřejnil fotku zloděje. Stejně tak podle jeho názoru nemá smysl zveřejňovat platy lidí placených z daní spoluobčanů.

„Plat je velmi citlivá věc. Každý to zná a nemusím to nikomu vysvětlovat. Jestli šofér na ministerstvu financí má tolik a tolik, to skutečně není veřejný zájem, a budu si za tím stát,“ zdůraznil host. V případě čelných představitelů státních úřadů je to už něco jiného. Osobně se prý nikdy netajil se svým platem, ale opravdu nevidí důvod zveřejňovat platy úplně všech osob.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…