Bývalý státní zástupce promluvil o nedostatcích ve velkých kauzách

26.09.2013 10:41

Právník Jan Vučka píše v Lidových novinách o mediálních kauzách s politickým dopadem a upozorňuje na to, že mezi nimi je prakticky nemožné najít takový případ, kdy vše proběhlo čistě a podle zákona. Článek přináší další pohled na otázky, zda policie či státní zastupitelství pracují na politickou objednávku.

Bývalý státní zástupce promluvil o nedostatcích ve velkých kauzách
Foto: hns
Popisek: Corrado Cattani v sukních Lenka Bradáčová

„Přinejmenším u těch případů, kdy byly zveřejněny informace ze zákulisí, je prakticky nemožné najít takový, kdy všechno proběhlo čistě a podle zákona,“ tvrdí bývalý státní zástupce Jan Vučka. Pro své tvrzení, že řada mediálně známých kauz pod pohledem právníka vykazuje výše zmíněnou nemilou skutečnost, uvádí řadu příkladů.

Zmiňuje kauzu tehdejšího prezidenta policie Petra Lessyho. Ten byl poté, co se dostal do sporu s několika vysokými politiky, obviněn z trestného činu pomluvy, což umožnilo odvolat ho z funkce. A tady Vučka píše, že už první obvinění bylo vykonstruované. Z toho, jak byl popsán jeho údajný trestný čin pomluvy, prý muselo být jasné, že tomu tak nebylo. „I naprosto právní laik, který sleduje pouze denní tisk, slyšel o kauze Vondráčková – Rejžek a ví, že Ústavní soud neshledal na takových hodnotových soudech nic nelegálního. Ze samé podstaty věci nemohlo jít o žádnou pomluvu,“ píše Vučka s tím, že případ Lessyho byl analogický k tomuto. Vučka se tedy ptá: „Jak je možné, že policejní orgán a státní zástupce předstírají, že to nevědí?“

Právník zmiňuje i následný pokus obvinit Lessyho z dalšího trestného činu, a to z údajného podvodu s nemocenskou. „Časová shoda je příliš nápadná, aby mohlo jít o náhodu,“ myslí si Vučka.

Zásahy nepříslušným státním zastupitelstvím - čunkiáda naruby

Kromě dalších příkladů právník Jan Vučka mluví v LN o kauze Rath. Tu prý zase poznamenalo řízení místně nepříslušným státním zastupitelstvím. Tuto skutečnost prý kritizoval i Ústavní soud.

„Zátah v politicky citlivé kauze, vedený nepříslušným státním zastupitelstvím a vedoucím k pádu vlády, to je taková čunkiáda naruby,“ říká Vučka.

„Pikantnosti kauze přidává, že nezákonný postup krajského státního zastupitelství byl využit k personálním změnám v soustavě státního zastupitelství a k povýšení funkcionářky právě tohoto státního zastupitelství. Zda to bylo tak domluveno od počátku, můžeme jen spekulovat,“ uvádí bývalý státní zástupce Vučka k povýšení Lenky Bradáčové.

Nezákonný postup Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem v kauze Rath byl podle Jana Vučky využit mimo jiné k povýšení Lenky Bradáčové. Do funkce pražské vrchní žalobkyně ji loni v červenci jmenoval tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Je třeba kontroly, ta vnitřní nestačí

Právník v Lidových novinách podrobně uvádí ještě další příklady, které jsou určitě znepokojivé. „Tento stručný přehled kauz vysílá řadovému občanovi a daňovému poplatníkovi jasný signál: V kvalitě práce trestních orgánů jsou nedostatky. V politicky citlivých kauzách dokonce nápadné nedostatky,“ píše Jan Vučka a dodává, že bychom se s takovým stavem neměli spokojit. Naopak prý máme chtít nápravu. „Čím více dokumentů z trestního řízení bude dostupných online a přístupných odborné kritice, tím lépe pro kvalitní trestní řízení a pro řadové občany,“ uvádí Vučka k otázce transparentní kontroly orgánů činných v trestním řízení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…